2023 Newrozu’nun startını veren DTK, TJA, DBP ve HDP, “Newroz ateşiyle özgürlüğe yürüyoruz” başlıklı deklarasyonda, “Depremin acısının ve öfkesinin toplumsallaşıp milyonlar halinde alanlara akacağı bir Newroz olacaktır” vurgusunda bulundu. Program'da konuşan Buldan ise "Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir. Bütün bunların sinyalleri Newroz’da verilecektir" dedi. 

Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek ve Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz kutlamalarının startı, Diyarbakır’da açıklanan deklarasyonla verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde, Birleşik Kadın Platformu, İnsan ve Özgürlük Partisi (PÎA), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi’nin (KKP) imza attığı deklarasyon, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıklandı.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 12.31.50

Deklarasyon açıklamasına DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PÎA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Gardaş, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Meclis üyesi Ali Haydar, Azadî Hareketi Cemal Satı katıldı. Bu yıl 43 merkezde kutlanılacak Newroz’un Türkiye geneli programının startı ise yarın İstanbul’da verilecek. Depremin 40'ncı günü olan 17 Mart'ta herhangi Newroz etkinliği yapılmayacak, deprem bölgelerine dayanışma ziyaretleri yapılacak.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Newroz startını vereceklerini belirterek, “Bin yıllardır Newroz diriliş, serhildan ve özgürlük günü olarak karşılanıyor. Ancak bu yıl depremin acısıyla karşılıyoruz. Bu yıl Newroz programını depremde yaşamını yitirenlere adıyoruz” dedi.

Programda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise 2023 Newrozu’nu deprem felaketinin yarattığı acıyla karşıladıklarını belirterek, “Bir kez daha deprem felaketinde yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sevdiklerine ailelerine başsağlığı ve sabır dileklerimi iletiyorum. Yaralı olarak hastanelerde tedavi gören bütün insanlarımıza acil şifalar diliyorum. Bu yılki Newroz’u bir bayram havasında kutlamayacağımızı arkadaşlarımız okunan deklarasyonda ifade ettiler. Bayram havasında değil ancak Newroz’un ruhuna uygun bir şekilde karşılayacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü Newroz’un özellikle yüzyıllardır bu kadim topraklarda Kürt halkının kadim bayramlarından biri olması vesilesiyle bunu bir bayram havasında değil, bu sene belki bir yas havasında ama aynı zamanda halklarımızın ortak taleplerinin ifade edileceği bir ortamı yaratmak adına gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 12.17.00

Buldan, Newroz’un eşit ve özgür yaşamın haykırıldığı bir gün olduğunu vurgulayarak, “Newroz’un kötülüğe karşı, zulme, adaletsizliğe, yasaklara, sömürüye ve Türkiye’de yaşanan bütün kötülüğe karşı direnişin de adıdır. Çözümsüzlük siyasetine ve tecride karşı demokratik mücadele çözüm ve müzakere iradesinin en güçlü şekilde haykırıldığı ve ifade edildiği ama aynı zamanda bunların talep edildiği bir gündür Newroz. Newroz, umudun dirilişi ve cesaretle buluşmasıdır. Halklar dayanışmasında buluşmadır, ulusal birlik iradesinde bütünleşmedir mücadelede ortaklaşmadır” ifadelerini kullandı.

Newroz meydanlarından iktidara mesajların verileceğini dile getiren Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremin olduğu yaraları sarabilmemiz için toplumsal dayanışmanın en fazla yükseleceği ve bir arada olmamız gereken bir dönemi de yaşıyoruz. Çünkü çok fazla yıkım var. Bu dönem büyük bir acı yaşıyoruz. Dayanışmanın, birliğin, beraberliğin bu dönem çok daha fazla ifade edilmesi ve bunun yaratılmasının koşullarının sağlanması için bir araya gelmemiz bir o kadar önemlidir. Böyle bir süreçten geçiyoruz. O yüzden Newroz alanlarında ayrıca haykıracağımız farklı şeyler var. Bu kötülük düzenine karşı yaşamı en fazla savunmamız ve yaşatan bir sistemi kurmak için daha fazla mücadele etmemiz gereken bir süreçte iktidara ‘Artık senin miadın doldu, Türkiye halkları değişim istiyor’ mesajını vermek istiyoruz Newroz alanlarında

Halkın Newroz buluşması, Newroz ittifakı yeni bir geleceğin kurulması için büyük bir mücadele sözleşmesi olacaktır. Bu anlamıyla bu yılki Newroz bir o kadar önemlidir. Ortak mücadele ile dayanışma ile birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelmekle bunu başaracağımızı, buna yürekten inandığımızı belirtmek isterim. Vereceğimiz bir diğer mesaj da iktidara karşı yılmadığımızı korkmadığımızı, umutsuzluğa asla kapılmadığımızı vazgeçmediğimizi Newroz alanlarında çok güçlü bir şekilde AKP ve MHP ittifakına ifade etmek üzere bir araya geleceğiz.

Bu iktidarın Kürt düşmanı olduğu, barış düşmanı olduğunu biliyoruz, kadın düşmanı bir iktidar olduğunu biliyoruz, kayyımcı bir iktidar olduğunu biliyoruz. Sistemi böyle devam ettiremeyeceği Newroz alanlarından bir kez daha göstereceğiz. Onurlu yaşam mücadelesinin kazanacağına yürekten inandığımızı ifade etmek istiyorum. Tarihin akışının kesinlikle değişeceğini iktidara göstereceğiz. Bunu biz değiştireceğiz biz başaracağız. Türkiye halkları Kürtlerin kadınların ittifakı bunu kesinlikle değiştirecek. Newroz büyük bir değişimin startı olacak. Halk kararını vermiş demokratik çözümde karar kılmıştır. Bunun emareleri hepimiz tarafından okunuyor. İktidar bu Newroza baktığında kendi girişini mutlaka görecektir.

İktidar bu Newroz’a baktığında değişimin başladığını görecektir, Türkiye halklarının birliğini görecektir, Kürtlerin ittifakını görecektir. Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir. Bütün bunların sinyalleri Newroz’da verilecektir. Bir kez daha bütün halklarımızı Newroz alanlarında bir araya gelmeye birlikte ve beraber olmaya değişimin öncüsü olmaya davet ediyorum.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz