6 yıldır cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala, gönderdiği mesajında “Ülkemde hukukun egemen olacağına dair umudumu kaybetmedim” dedi. 

2013 yılında yaşanan Gezi Parkı protestoları ile ilgili yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen iş insanı Osman Kavala’nın cezaevindeki esareti 6’ncı yılına ulaştı. Kavala, cezaevindeki 6. yılına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması noktasındaki kritik TÜBİTAK Raporu tamamlandı Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması noktasındaki kritik TÜBİTAK Raporu tamamlandı

“Kavala'ya Özgürlük” isimli X hesabından paylaşılan mesajda şunlar kaydedildi:

"6 yıl boyunca suç işlediğime dair hiçbir delil olmadan cezaevinde tutuldum. Bunun sona ermesini beklerken, Yargıtay kararıyla hukuksuzluğun onanması ile infaz koşullarım ağırlaştı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinin, kendisi de hapis deneyimi yaşamış olan Vaclav Havel adına verdiği ödüle layık görülmem bana onur verdi. Ancak, Hamas’ın sivillere saldırı eylemi ve İsrail bombardımanının Gazze’de yarattığı felaket sevinmeme fırsat vermedi. Filistin’de büyük acılara sebep olan terör ve şiddet ortamını besleyen adaletsizliklere karşı tüm uluslararası kuruluşların daha fazla duyarlılık göstereceklerini ve uluslararası hukuk normlarına uygun biçimde barışın sağlanması için güçlü bir inisiyatif alacaklarını umuyorum.

Havel’in dediği gibi, “en önemlisi umudu kaybetmemek”. Ülkemde hukukun egemen olacağına dair umudumu kaybetmedim.

Osman Kavala, 1 Kasım 2023”