SUR AJANS- Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim Meydanı polisler tarafından ablukaya alındı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Diş Hekimleri Birliği ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde binlerce işçi ve emekçi sabahın erken saatlerinde Saraçhane'de bir araya geldi. İşçiler, kortejler eşliğinde Taksim’e yürüyüşe başladı. Saraçhane surlarının önüne polisler kitleye plastik mermiler ve gazla müdahale etti.

Taksim Gozaltilari

Kitle, polis müdahalesine karşı direnişe başladı. Saldırı sonrası kitle birçok noktada Taksim'e girebilmek için direniyor. Saldırıda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan ortak mücadele vurgusu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, parti yöneticileri ve partililerle birlikte Taksim'e yürümek için Saraçhane'ye geldi. Burada konuşan Bakırhan, tüm toplumsal gruplara çağrı yaparak ortak mücadele vurgusu yaptı.

Aileler, Adalet Bakanlığı’na alındı Aileler, Adalet Bakanlığı’na alındı

690X390Cc Ist 01 05 2024 Tuncer Bakirhan Sarachane

Bakırhan, şu ifadeleri kullandı: “Bugün 1 Mayıs. Dünya İşçi ve Emekçiler Günü'nü kutluyoruz, 'Bijî Yek Gulan' diyoruz. Biz de DEM Parti olarak tabanımız, kitlemiz, emekçiler, Kürt yoksulları olarak Taksim'de Türkiye işçi sınıfıyla, Türkiye emekçileriyle dayanışmak için bugün buradayız. Çok iyi biliyoruz ki işçilerin birliği ve mücadelesiyle, demokrasi ve özgürlük mücadelesini bir araya getirebilirsek güçlü bir mücadele zemini yaratabiliriz.

Ortak zeminde mücadele

Bu ülkedeki yoksulluğu, yolsuzluğu, işçinin ve emekçinin çekmiş olduğu zulmü bitirebiliriz. Önümüzdeki günler Kürt halkının hak arama mücadelesiyle, Türkiye emekçilerinin, yoksullarının, işçilerinin mücadelesinin ortak bir zeminde buluşmasının mücadelesini daha fazla vereceğiz.

Dayanışma vurgusu

İşçiler, emekçileri, Kürtler, Aleviler, gençler ve kadınlar güçlü bir mücadele zemininde bir araya gelebilirlerse yaşadığımız yoksulluğu ve zulmü bitirmek bizim ellerimizdedir. Tekrar bu vesileyle bugün Taksim'e gelmiş Türk, Kürt, Arap, Ermeni emekçilerinin gününü kutluyor, dayanışma içerisinde olduğumuzu, mücadelemizin ortak olduğunu belirtiyor günlerini kutluyorum.”

Editör: Haber Merkezi