Dersim-Ovacık yolunun yaklaşık 10. kilometresinde bir yamaç köyü olan Siliç (Dilek), Dersim merkeze bağlı birçok köy gibi kışın pek uğramadığı yerlerden biri. Köyün bulunduğu yamaçtan, Ovacık’a doğru uzanan Munzur Vadisi, Munzur Irmağı ve Dersim-Ovacık yolu, dört mevsim seyirlik bir manzara oluşturuyor.

Silic Koyu

Dersim’in birçok bölgesinde kara kış yaşanırken, özellikle Dersim merkez, Pertek ve Mazgirt, belli bölgeleri hariç çok az karın düştüğü yerler.

Dersim-Ovacık yolunun yaklaşık 10. kilometresinde bir yamaç yerleşimi olan Siliç (Dilek) Köyü, Dersim merkeze bağlı birçok köy gibi kışın pek uğramadığı yerlerden biridir. Etrafı karlarla kaplı yüksek dağlardan oluşan bu bölgenin düşük rakımlı yerlerine pek kar düşmüyor, düşse de erken eriyor. Özellikle barajlar yapıldıktan sonra bu durum daha çok bu durumda.

Siliç Köyü’nün bulunduğu yamaçtan Ovacık’a doğru uzanan Munzur Vadisi, Munzur Irmağı ve Dersim-Ovacık yolu dört mevsim, görenleri mest eden seyirlik bir manzara oluşturuyor.

DEM Parti Bozova Gençlik Meclisi üyesine gözaltı DEM Parti Bozova Gençlik Meclisi üyesine gözaltı

Yaz aylarında doğa tutkunlarının yoğun ziyaretine maruz kalan bölge, kış aylarında sessiz sedasız vadiyi, ırmağı ve yolu gözlüyor.

Kaynak: PİRHA