SUR AJANS- Şırnak’ta yapılan yerel seçimlerde sandıklardan kente taşınan binlerce asker ve polis oylarına rağmen AKP az bir farkla birinci çıktı. Yapılan usulsüzlüğe karşı Merkez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunan DEM Parti İl Örgütü, hangi partinin kaç oy aldığı, kente kaç asker ve polisin taşındığı bilgilerinin yer aldığı bir pankartı dün parti binasına asarak durumu teşhir etti.

Gözlemci olarak kentteki seçimleri izleyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Adnan Şenbayram, seçim gününe dair izlenimlerini anlattı.

İSİG raporu: 3 ayda en az 425 işçi yaşamını yitirdi İSİG raporu: 3 ayda en az 425 işçi yaşamını yitirdi

Seçimlere giderken herkesin aklında, “Acaba seçimlere hile karıştırılacak mı?” sorusu olduğunu dile getiren Adnan Şenbayram, “Maalesef ki kentte gerçekleştirilen yerel seçimlerde tüm düşündüklerimiz gerçekleşti. Antidemokratik koşullarda, hukuksuzluğun üst noktada olduğu bir seçim süreci yaşandı. Şırnak'ta hayali seçmen sayısı neredeyse toplam seçmen sayısının yüzde 20-25'ine tekabül eden bir sayıya ulaştırılmıştır” dedi.

‘Halkın, iradesine ipotek koymaya geldiler’

Bu tür hukuksuzlukların önüne geçmek için seçim günü kent merkezi ve ilçelerdeki okullarda gözlem yapmak için komisyonlar kurduklarını paylaşan Şenbayram, “Özellikle Tümgeneral Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulunda tüm sandıklar taşıma seçmene tahsis edilmişti. Bu okula gözlem için gittiğimizde karşılaştığımız tablo bizi şaşkınlığa uğrattı. Onlarca otobüs, dolmuş ve yüzlerce seçmen taşınıyordu. Seçim sonucu nerdeyse bu okul üzerinden iktidar tarafından belirlenmeye çalışılmıştı. Halk iradesi yok. Hayatlarında 5 dakika bile bu sokaklarda yaşamamış, bu coğrafyayı bilmeyen kişiler bu halkın çocuklarının, kadınların, gençlerin, işçilerin ve emekçilerinin iradesine ipotek koymaya gelmişler” diye konuştu.

‘Halk, iradesine sahip çıktı’

Yaşanan durumun kendileri açısından kabul edilemez olduğunu söyleyen Şenbayram, şöyle devam etti: “O okulda bulunduğumuz esnada gözlemci olarak bizler bu halkın iradesinin gasp edilmesine müsaade etmememiz gerektiğine karar verdik. Ve oraya getirilen üniformalı kolluk kuvvetlerine tepki gösterdik. ‘Bu halkın iradesi sizler değilsiniz. Bu hukuksuzluktur, bu antidemokratik bir uygulamadır, kabul etmiyoruz’ diyerek ses yükselttik. Bizim bu tepkimiz ile birlikte orada bulunanlar tepki göstermeye başladı. Bu tepki halk arasında yayılınca herkes o okula gelmeye başladı. Halk artık sessiz kalmak istemiyor, iradesine sahip çıkmak istiyordu. Ama yıllardır Şırnak'ta yaşanan güvenlikçi politikalar hemen devreye sokulmaya başlandı. Kolluk kuvvetleri ilk iş olarak halkı dağıtmaya ve şiddete başvuracağını belirterek hayali seçmene adeta yol gösterip Şırnak iradesine ise biber gazını gösteriyordu.”

‘Yanlıştan dönülmelidir’

İradelerine sahip çıkan halka yönelik kolluk kuvvetlerinin gün boyu orantısız şiddete başvurduğunu ifade eden Şenbayram, seçim güvenliği için orada bulunması gerekenlerin seçime gölge düşürecek her şeyi yaptığını kaydetti. Şenbayram, karşılaştıkları bu durumun sadece bu okul ile sınırlı değil, kentin genelinde yaşandığının altını çizdi.

Taşıma seçmen ile kayyum arasında bir fark görmediklerini söyleyen Şenbayram, “Şırnak'ta demokratik bir seçim yapılmamıştır. Şırnak'ta halk iradesi ortadan kaldırılmıştır, hukuk devre dışı bırakılmıştır. Biz emek örgütleri olarak diyoruz ki; seçimlere hile karışmıştır. Seçimler yenilenmelidir. Seçimlere Şırnak halkı karar vermelidir. Şırnak'ta bulunan tüm kesimler bu suç karşısında ses yükseltmelidir. Tepkisini ortaya koyarak yanlıştan dönülmesi için mücadele etmelidir” diye konuştu.

Kaynak: MA