Kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yapan Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin (TTM) hakkında “Kanun ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek”  iddiasıyla açılan kapatma davasının 7’nci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 18’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Avrupa Birliği Delegasyonu ile TTM’nin avukatları katıldı. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle çok sayıda gözlemci ve izleyici duruşma salonuna alınmadı.

HEDEP’de kongre hazırlıkları başladı HEDEP’de kongre hazırlıkları başladı

 ‘Delil, belge, beyan yok’

Duruşmada söz alan TMM avukatlarından Selmin Cansu Demir, davanın uluslararası boyutta izlenip takip edildiğini belirtti. Demir, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Komitesi’nin, Haziran ayında Türkiye hakkında sonuç gözlemlerini açıkladığını ve sivil topluma yönelik baskı ve müdahalelerin sonlandırılması gerektiğini ifade ettiğini söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı çocuk hakları vizyon belgesine işaret eden Demir, belgede sivil toplumla işbirliği yapılması gerektiği vurgusu olduğunu dile getirdi. Demir, “Biz kimsenin nefretini beslemek için burada değiliz. Derneğin kapatılmasına dair dosyada delil, beyan, belge yok“ şeklinde konuştu.

Dernek avukatlarından Sevgi Kalan da, hazırlanan ek rapora itiraz ettiklerini belirterek, beyanlarını sunmak için süre talep etti.

‘Milat muhabiri doğan dinlensin’ talebi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise derneğin “amacı dışında hareket ettiğinin tespit” edildiğini iddia etti. Avukatlar, Milat gazetesi muhabiri Özlem Doğan’ın “konuyla ilgili çok haber yaptığı ve elinde görüntüler bulunduğu“ gerekçesiyle tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Ardından söz alan avukat dernek avukatı Demir, tanık olarak dinlenmek istenen Özlem Doğan’ın duruşma salonunda olduğunu ve bunun tutanağa geçirilmesini talep etti.

Duruşma ertelendi

Ara kararını açıklayan mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu’ndaki soruşturmanın sonuçlanıp sonuçlanmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı 6 Mayıs’a erteledi.

Kaynak: MA