Türkiye Barolar Birliği (TBB), Bursa deplasmanında Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıların, “Nefret içeren eylem ve söylemler ayrımcılık yasağının ihlali niteliğinde” olduğunu belirtti.

‘Toplumsal barışı zedelemeyi hedefleyen bu tür eylem ve söylemler kabul edilemez’

Türkiye Barolar Birliği, Amedspor’a yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bursaspor ile Amedspor arasındaki müsabaka öncesinde ve esnasında Amedspor'a, oyuncularına ve teknik heyetine yönelik sözlü ve fiili saldırılar, insan onuruna açık saldırı niteliğinde olup ayrımcılık yasağına dair kesin ihlal kapsamındadır. Yakın tarihimizin ağır hak ihlallerinin sembolü olmuş bazı isimlere ve nesnelere gönderme yapılması ise nefret suçlarına yönelik fiillere azmettirici niteliktedir.

Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi Deprem bölgesinde THY uçağı geç kaldı, yolcular tepki gösterdi

Büyük toplumsal acılara ve yaşam hakkı ihlallerine sebep olma potansiyeli nedeniyle nefret söylemi, insan hakları ve ifade özgürlüğü kapsamında korunmaz. Toplumsal barışı zedelemeyi hedefleyen bu tür eylem ve söylemler kabul edilemez. Müsabaka öncesini de kapsayacak şekilde genel önleyici güvenlik önlemlerini almayan kamu görevlileri de dahil olmak üzere sorumlular hakkında yürütülecek adli ve idari sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”