SUR AJANS - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği yeni yerine taşındı. ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yeni yerine taşınan TGS Diyarbakır Temsilciliği bugün bir kokteyl ile açılışını gerçekleştirecek.

Diyarbakır’daki gazetecileri açılışa davet eden TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, açılışı ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne denk getirdiklerini belirtirken, ülkede gazetecilerin yaşadığı sorunlara ilişkin Sur Ajans’a değerlendirmelerde bulundu.

Tgs Mahmut Oral

‘Kapımız gazeteci arkadaşlarımız için açık olacak’

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), ülkede basına ve gazetecilere yönelik baskı furyası nedeniyle ilke tutumu gereği ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamadıklarını belirten Oral, şunları söyledi: “Biz 10 Ocak’ı gazeteciler günü olarak kutlamıyoruz. Taa ki, basın üzerindeki baskılar sona erene, cezaevinde tutuklu hiçbir gazeteci kalmayana kadar. Bu nedenle de biz ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlama şeklinde gerçekleştirmiyoruz. Ancak bugünün önemine ithafen biz Diyarbakır Temsilciliğimizin açılını bugüne denk getirdik. Bunun nedeni de şu: Gazetecilerin mücadelelerine ve hak meselelerine katkı sunacak bir mekanı böylesi bir günde açmayı daha uyun bulduk. Bugün biraz sonra gazeteci arkadaşlarımız gazetecilerin evine gelecekler. Burada kendileriyle yeniden bir araya geleceğiz. Onların sorunlarını, beklentilerini dinleyeceğiz. Örgütlenmeyle ilgili kendilerine çağrımız olacak. Bu vesileyle bütün arkadaşlarımı açılışımıza bekliyorum. Budan sonra da kapımız gazeteci arkadaşlarımız için açık olacak.”

‘Gazetecileri Türkiye Gazeteciler Sendikası altında örgütlenmeye çağırıyoruz’

Türkiye’deki basın özgürlüğü ve gazeteciler açısından ülkedeki tabloyu değerlendiren Oral, şöyle konuştu: “Gazeteciler açısından Türkiye her zaman kabus yaşanan bir yer oldu. Hala da öyle. Şuan bizim kayıtlarımıza göre cezaevinde 15 gazeteci bulunuyor. Neyse ki, bu rakam geçen yıllara oranla biraz indi. Fakat gelin görün ki, iktidar hala cezaevinde hiçbir gazetecinin olmadığına dair iddiasını hala sürdürüyor. Oysa dünyadaki bütün meslek örgütleri gazetecilerin Türkiye’de bir cendere altında olduğunu biliyorlar ve bu konuyla ilgili hükümete sürekli olarak çağrıda bulunup medya üzerindeki baskıların sona erdirilmesini talep ediyorlar. Bu bakımdan gazetecilerin ve gazeteciliğin durumu içler acısı vaziyette. Her türlü demokratik endekste ülkenin giderek geriye giden bir trendi var. Bu gidişe dur demek yine gazetecilerin eliyle olacaktır diye düşünüyoruz. Gazetecileri Türkiye Gazeteciler Sendikası altında örgütlenmeye çağırıyoruz”

‘Çok iyi bir eğitim salonumuz oldu artık’

Diyarbakır Barosu avukatına gözaltı Diyarbakır Barosu avukatına gözaltı

TGS Diyarbakır Temsilciliği’nin 2017 yılının Temmuz ayında açıldığını, bugün ise yeni yerine taşınmadan dolayı bir açılış gerçekleştirdiklerini ifade eden Oral, sözlerini şöyle sürdürdü: “O günden beri de temsilcilik görevini sürdürüyorum. Bugün değişen sadece bir adres oldu. Daha önceki gibi biz gazetecilerin haklarıyla ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz. Onların gözaltı ve tutuklanma süreçlerinde yalnız bırakmamaya gayret edeceğiz. Bunun yanında yeni mekanımızın şöyle bir artısı olacak: Çok iyi bir eğitim salonumuz oldu artık. Bundan sonra belli periyotlarla gazeteci arkadaşlarımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitimlerimizi burada yapabileceğiz. Bu vesileyle arkadaşlarımızın yapacağımız eğitim çalışmalarına bil fiil katılmalarını ve istedikleri konuda uyarılarını yaparak gerekli hazırlıkların yapmak ve Diyarbakır’a gelerek TGS Akademi’nin arkadaşlarımıza gerekli eğitimi sağlamalarını arzu ediyorum.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz