Fatma Tekdüz/ÖZEL HABER

Diyarbakır’a yönelik uçuk firmalarının sürdürdüğü ayrımcı politikalar devam ediyor. 20 gün önce Türk Hava Yolları’ndan (THY) Diyarbakır’a bugün için bilet alan 8 yolcunun bileti satıldı. 8 yolcu, Diyarbakır’a gelmek için 10 saat havalimanında bekledi.  Yolcular, ikinci mağduriyetini ise 10 saatin ardından yapılan uçuştaki 1 saatlik rötar ile yaşadı.

Diyarbakır’da gündem olan ancak yetkililerin bir türlü göremediği ve ilgilenmediği uçuş sorunu giderek büyüyor. 20 gün önce Diyarbakır’a gelmek için bugüne bilet THY’den bilen alan yolcular skandal bir uygulama ile karşılaştı.

Diyarbakır’a gelmek için 20 gün öncesinden bugün saat 08:45 uçuşu için THY’den bilet alan yolcular İstanbul Havalimanı’na geldi.

Uçuş saatinden 1 saat öncesinden havalimanına gelen yolcular bir şok ile karşılaştı. Bilet alan 8 yolcuya gişelerden ‘yer kalmadı’ denilerek 10 saat bekletildi.

10 saat bekletilen yolculara yeni bir uçuş saati verildi. Yeni uçuş saatine göre de uçak 18.50’de kalkması gerekiyordu. Ancak bu uçuş da yaklaşık 1 saat rötar yaptı.

Gazetemize ulaşan mağdurlardan biri yaşananları şöyle anlattı:

“Türk Hava Yolları’ndan 20 gün öncesinden Diyarbakır’a gelmek için bugün saat 08:45’e bilet aldık. Uçuş saatinden bir saat öncesine havalimanına geldik. Gişelerden bize ‘Yer kalmadı. Boş koltuk olursa gidersiniz. Olmasa bir sonraki uçuşumuz olan 18:50’de sizi yönlendireceğiz dediler.

Bizim ağzımızı tazminat ile kapatmaya çalıştılar. Çünkü biz biletimizi almışız ve biletlerimiz elimizde. Nasıl oluyor da yer kalmıyor. Paramızı istiyoruz ancak bize ‘kasada para yok’ diye bahaneler üretiyorlardı.

Bizi 12 saat boyunca mağdur ettiler. En sonunda saat 18:50 uçağına bilet ayarladı. O da bir saat rötarla kalktı. 8 kişi böyle mağdur edildik. Bu nasıl iştir? Kimin insafına kaldık? Bu bir ayrımcılık değil de nedir? Bu durum hangi ülkede yaşanıyor?”

Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi

Mağdur edilen yolcuların İstanbul Havalimanı’ndan Diyarbakır’a gelmeleri ise yola çıktı. Henüz uçakları havada olan yolcular, normal şartlarda saat 10:40’da Diyarbakır’da olmaları gerekiyordu. Ancak mağdur edilen yolcular, 21:30’da Diyarbakır’da olması gerekiyordu. İkinci rötar mağduriyeti yaşayan yolcuların ne zaman Diyarbakır’a ulaşacakları ise bilinmiyor.

ara

Diyarbakır Havalimanı’nda yakınlarını bekleyen yolcuların aileleri saat 10:40’da gözünü THY’nin TK2612 Nolu sefer sayılı uçuğına çevrilmişti. Yolcularla birlikte mağdur edilen ailelerin gözü şimdi ise THY’nin TK2610 Nolu seferine çevrilmiş durumda.

Saat 10:40'da Diyarbakır'da olması gereken yolcular, saat 21:50'de Diyarbakır'a gelebildi.