Amedspor’a Bursa deplasmanında yapılan ırkçı saldırılara karşı yetkilileri göreve çağıran Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD)Genel Başkanı Mahmut Şimşek, “Bursa’daki vahşet, şehir şovenizmi mi, ırkçı başkaldırı mı? Maçta atılan sloganlarla, açılan pankartlarla yani Yeşillerle, Erseverlerle, Toroslarla neyin provaları yapıldı?” diye sordu.

KASED Raporu: Kadınlar için çadırlarda güvenli ortam oluşturulmadı KASED Raporu: Kadınlar için çadırlarda güvenli ortam oluşturulmadı

Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD)Genel Başkanı Mahmut Şimşek, Bursa’da Amedspor’a yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘Bursa’daki vahşet, şehir şovenizmi mi, ırkçı başkaldırı mı?’

TMD Genel Başkanı Şimşek, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bazı sosyal olaylar geliyorum der. Hele siyasette, ticarette, sporda rekabet ruhu köpürtülürse kendi kendine dalga dalga kabarır. Spor ve özellikle futbol müsabakaları böyledir. Bu ortama müsait zemini her zaman bulmak mümkündür. Dünyada ve ülkemizde de böylesi nahoş yaşanmışlıklar bazen can ve mal kaybına da neden olmuştur.  Sporda yıldızımızın barışmadığı şehirle var. Bursa bunlardan biri. Bursa’daki son maç  siyasallaştırılarak ırkçılık ötesi karanlık sembollere davetiye çıkarıldı. Diyarbakırspor’un formasını giymiş, deplasmanlarda şehir şovenizmini yaşamış biri olarak bu gerginlikleri zaman zaman yaşamadık değil. Kaldığımız otellerin önünde sabaha kadar davullu zurnalı huzursuzlukları deplasmanlarda çok yaşadık. Bunun yutulur yanı var. İlk adımda da bu sivil protestoları için Bursalı taraftarlara söyleyecek sözümüz yoktur. Sözümüz, bu maçta olay çıkacağını bizden iyi bilmesi gereken, sporcunun can güvenliğini sağlamaya yetkili ve sorumlu il Valisine, Futbol federasyonuna, hakemlere, güvenlik ve istihbaratla huzur sağlayan güçleredir. Bir süre Diyarbakır’da valilik yapmış şu an Bursa Milletvekili olan Sayın Efkan Ala Bey’edir. Sağır sultan da biliyordu ki son on on beş yıldır Bursaspor Diyarbakırspor maçları gerginlik ötesi hasmane bir tarzda siyasallaştırılmaktadır. Bursa, Balkanlardan gelen karmaşık göçmen şehridir. Kraldan çok kralcısı vardır. Türbinlerde Ersver’in, Yeşil’in (Mahmut Yıldırım)’ın, Beyaz Torosların pankartlarını taşıyanını ve taşıtanını bulmak Sayın İçişleri Bakanı Soylu ve ekibine düşer. Bursa’daki vahşet, şehir şovenizmi mi, ırkçı başkaldırı mı? Maçta atılan sloganlarla, açılan pankartlarla yani Yeşillerle, Erseverlerle, Toroslarla neyin provaları yapıldı? Diyarbakır halkı bu konuda rahatlamayı ve teskin olmayı Sayın İçişleri bakanından bekliyor.”