HEDEP İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek üniversite öğrencisi Resul Alan'ın intiharına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

‘Sermaye karşısında güçsüz bırakılan gençler, çaresizliğe mahkûm edilmekte’

HEDEP İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek üniversite öğrencisi Resul Alan'ın intiharına ilişkin TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “İktidar tarafından derinleştirilen ekonomik kriz ve on yıllardır uygulanan neoliberal politikaların yarattığı ümitsizlikle her geçen gün intihar vakaları artmaktadır. Halkın bütçesi, yandaşa, ranta ve savaşa ayrılarak gençlerin yaşam, eğitim, barınma ve beslenme hakları ellerinden alınmaktadır. Sermaye karşısında güçsüz bırakılan gençler, çaresizliğe mahkûm edilmektedir. Tıpkı Enes Kara, Sibel Ünli gibi, geleceksizlik çemberi sonucunda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi Resul Alan, 15 Ekim 2023 tarihinde üniversitenin yemekhane binasında hayatına son vermiştir. Alan, ardından bıraktığı mektupta “Keşke ülke daha iyi bir durumda olsaydı belki bu kadar genç çocuk intihar etmezdi” ifadeleriyle gençlerin içinde bulunduğu ruh halini acı biçimde gözler önüne sermiştir.”

‘İntihar girişimlerine ilişkin bakanlık ne yapmıştır?’

Çiçek’in Bakan Tekin tarafından yanıtlanmasını istediği sorular ise şöyle:

1-Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Resul Alan üniversitenin yemekhanesinde hayatına son verdi. Haberiniz var mı?

2-Geleceksizliğe ve ümitsizliğe sürüklenen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Resul Alan’ın ölümünden kim sorumludur?

Diyarbakır KESK’ten 'halk bütçesi' mitingi hazırlığı Diyarbakır KESK’ten 'halk bütçesi' mitingi hazırlığı

3-Bugüne kadar üniversite öğrencilerinin intiharlarına, intihar girişimlerine ilişkin bakanlık ne yapmıştır?

4-Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Resul Alan’ın intihar sebebinin ne olduğundan önce ne olmadığını açıklaması, bir diğer ifadeyle ardında çaresizlik mektubu bırakan gencin yaşamına ekonomik sebeplerle son vermediğini açıklama ihtiyacı hissetmesinin nedeni nedir?

5-Arkadaşlarının basına yansıyan beyanları Resul Alan’ın yaşamına son vermesine giden süreçte banka borçlarını ödeyemediği, gündelik ihtiyaçlarını karşılayacak gelire sahip olmadığı, asli işi öğrencilik olmasına rağmen sürekli iş peşinde koştuğu yönündedir. Yarattığınız ekonomik ve sosyal çöküntünün sonuçlarından Resul Akay gibi etkilenen yüzbinlerce gencin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için ne yapacaksınız?”