Van’da faaliyet yürüten Aryen Hûner Derneği, ŞanoWan ve STAR Kadın Derneği’nin 2 Aralık’ta başlattığı “Ji Çaran Çar, Jin Huner/Dörtte Dört Kadın Sanat” proje çalışması devam ediyor. Resim, sinema, tiyatro ve müzik alanlarında yapılan atölyelerin ikincisi, vokalist Selda Öztürk’ün katılımıyla başladı. Sınırlı sayıda kadının katılabildiği atölye 3 ay sürecek.

Deyrulzafaran’da  eksilen taş: Cercis Kaplan/ Bahe Binebil Deyrulzafaran’da  eksilen taş: Cercis Kaplan/ Bahe Binebil

Çok dilli vokal

Atölyeye dair konuşan sanatçı Selda Öztürk,  “Çok dilli bir atölye gerçekleştireceğiz. Kürtçe, Ermenice, Arapça, Süryanice ve Gürcüce şarkılar söyleyeceğiz” dedi. Yurt içinde ve dışında yıllardır vokal alanında atölyeler düzenlediğini ifade eden Öztürk, “En son zoom üzerinden Almanya’da bir atölye düzenledim.  Van’a ilk defa böyle bir çalışmaya katılıyorum. Bu çalışma beni çok heyecanlandırdı’’ dedi.

Daha çok kadınlarla müzik atölyeleri yaptığını ifade eden Öztürk, “Bu çalışmaları İstanbul’da göçmen kadınlarla çok yaptım. Bu buluşmalar bizlere çok iyi geliyor çünkü bir arada dayanışma içinde oluyoruz. Vanlı kadınlar da bu çalışmaya katılmalı” çağrısı yaptı.

  

Kaynak: MA