SUR AJANS- Diyarbakır’ın kayyım yönetimindeki Yenişehir Belediyesine ait Şilbe (Yolaltı) Mahallesinde bulunan Makine İkmal Müdürlüğü şantiyesindeki taşınmazlar yapılan satış işlemi sonrası bugün apar topar söküldü.

8 bin 600 metrekare büyüklüğündeki arsa, 7 Nisan 2022 tarihinde kapalı teklif usulü ile ihaleye çıkarıldıktan sonra satıldı. Arsa üzerindeki belediyeye ait yapılar ihale ilanında yer almamasına rağmen, hiçbir belge gösterilmeden ve açıklama yapılmadan söküm ve taşıma işlemlerine başlandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Adalet Kaya, partilerinin Yenişehir Belediye eşbaşkan adayları Safiye Akdağ ile Mehmet Ergün, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray ile birlikte satışı yapılan arsaya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Talan anlayışından hesap soracağız’

Seçim günü yaklaşırken kayyımın belediyedeki bütün taşınmazları ve kaynakları satışa çıkarıp devretmeye başladığını söyleyen Milletvekili Adalet Kaya, "Biz yaklaşık 6 aydır bu devredilen ve usulsüz olarak harcanan bütün harcamaları soru ve araştırma önergesi olarak İçişleri Bakanlığı'na sorduk ama hiçbir açıklama gelmedi. Buradan bir kere daha şunu söylüyoruz: Değerli halkımız, bu çeteci kayyımlar Amed halkının yerel kaynaklarını, taşınmazlarını ve mallarını satışa çıkardılar, devrediyorlar. Çünkü biliyorlar ki 31 Mart'ta Amed halkı onları o belediyelerden süpürecek. Tam 8 yıldır bütün kaynaklarımızı sömürdüler, gasp ettiler. Rant uğruna talan ettiler. Bunu kabul etmiyoruz, halkımız da kabul etmiyor. Eşbaşkanlarımızla birlikte bütün bu gaspı yapan, talanı yapan anlayıştan hesap soracağız" dedi.

‘Seçime bir hafta kala neden boşaltılıyor’

Yenişehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mehmet Ergün ise, kayyım atamaları ile 8 yıldır irade soykırımına imza atıldığını dile getirdi.

Kayyımın seçim öncesi belediyedeki taşınmazları satmasına tepki gösteren Ergün, “Var olan gayrimenkuller bu halkındır ama bu gayrimenkuller neredeyse talan edilmiş. Bunları farklı kurumlara devretmeyi doğru bulmuyoruz. Burası yaklaşık bir yıl önce bir firmaya peşkeş çektirilmiş, satılmış ve şimdiye kadar burası boşaltılmamışken seçime bir hafta kala apar topar talan edilmiş. Geldiğimizde hukuk önünde hesap soracağız, halkın olanı onlardan alıp, tekrar halka devredeceğiz" diye konuştu.

Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde Diyarbakır’da THY’nin iptal edilen uçak seferi Meclis gündeminde

Yenişehir Belediyesi kayyımının Dökmetaş Mahallesindeki bir araziyi de 21 Haziran 2023 tarihinde “Şantiye alanı yapım işi” adı altında 30 milyon 899 bin liraya ihaleye çıkardığı da öğrenildi.

Kaynak: MA