Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi’nin 2019-2024 yılları arasında kayyım yönetiminin gerçekleştirdiği usulsüz iş ve işlemler, tahribatlar, devirler ve tahsislere ilişkin Yenişehir Belediyesi Eş Başkanları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün basın açıklaması yaptı.

Yaklaşık 141 milyon lira borç ve 653 milyon liralık taşınmaz satışı

Belediyenin toplam borcunun 140 milyon 879 bin 119 TL olduğunu aktaran eşbaşkan Akdağ, taşınmaz devirleri listesinde yer alan 16 taşınmazın toplam 653 milyon 347 bin liraya satıldığını söyledi.

Ekran Resmi 2024 05 31 15.22.26Ekran Resmi 2024 05 31 15.23.03

Yapılan açıklamada, doğrudan temin ve hibe yoluyla yapılan iş ve işlemlere dair ise şu tablo paylaştı:

Ekran Resmi 2024 05 31 15.21.41Ekran Resmi 2024 05 31 15.22.45

Silinen kamera kayıtları için 200 milyon dolar istenmiş

Açıklamada hizmetin önünü kesecek bir tabloyu devraldıklarını belirten eşbaşkanların konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Yenişehir Belediyesi’ni halka hizmetin önünü alan, tüm imkanlarının sadece yandaşlarının yararına kullandırıldığı, belediyemize ait taşınmazların satışlarının gerçekleştirildiği, yine halka sosyal, kültürel ve teknik hizmet için ihtiyaç dahilinde açılan kurumların satışlarının ve devirlerinin gerçekleştirildiği, bunlar da yetmediği gibi usulsüz yöntemlerle yapılan devasa alımların borçları ile devraldık.

Hukuksuz şekilde belediyelerimizi gasp eden kayyım yönetimi yarattığı tahribatlarla kalmamış, yarattığı usulsüzlük ve yolsuzlukların üstünü örtmeye çalışması da ayrı bir kamu zararına neden olmuştur.

Seçim günü ve sonrasında belediyemize ait deponun boşaltıldığı (tespit edilip gerekli yasal başvurular yapılmıştır) 4 Nisan 2024 tarihinde de kuruma ait kamera kayıtlarının tümünün silinerek hard disklere el konulduğu, ilgili güvenlik şirketinden hard disklerin iadesi talep edildiğinde bedel olarak 200 milyon dolar karşılığında iade edileceği tarafımıza bildirilmiştir. 

Elbette halkçı ve sosyal belediyecilik anlayışı ile temel belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, kayyım yönetiminin bu kente ve halka ait olan belediye bütçesinin kişi veya kurum fark etmeksizin, mevzuata aykırı ve usulsüzce nerelere verdiğinin tespitini ve hukuk mücadelesini de vermeye devam edeceğiz.

Bayramda da hakları için haykırdılar Bayramda da hakları için haykırdılar

Kayyımın çalışamaz hale getirdiği belediye gerçeğine rağmen; bizler halkçı parti geleneğimiz, sosyal belediyecilik deneyimlerimiz ve yenilikçi perspektifimizle temel belediyecilik hizmetlerini aksatmadan kentimize ve halkımıza olan sorumluluk bilincimizle sosyal, kültürel ve istihdama yönelik projeleri hayata geçirmek önceliğimiz olmakla birlikte kayyımın tahribatlarını gidermek ve halkın çalınan, gasp edilen haklarını ve hukukunu da savunmaya devam edeceğiz."

Kayyım dönemine dair tabloyu paylaşan eşbaşkanlar hukuki sürece dair tüm gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

Editör: Haber Merkezi