Diyarbakır Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı’nda yapılan mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayları, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Mardîn milletvekili adayı Saliha Aydeniz, Azadî Partisi’nden Ayetullah Aşiti, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) temsilcileri katıldı.

Yoğun bir kalabalığın olduğu mitingde Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Başak Demirtaş,  birer konuşma yaptı.

Mitingde konuşan Sancar, Cumhur İttifakı’na yüklendi ve şunları söyledi:

“Amed kararını vermiş, Amed hazır, Amed bu ülkede değişimin öncülüğünü yapmaya çoktan hazır. Yarın bunu sandıklarda gösterecek Amed. Sizler kararınızı verdiniz elbette. Bütün siyasi rehine olarak tutulan yoldaşlarımız, bugün selamını burada dinlediğiniz Selahattin Demirtaş yoldaşımız, Selçuk Mızraklı, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, adını sayamadığım yüzlerce, binlerce yoldaşımız sizlerin oyları ve iradesiyle, sizlerin mücadelesiyle elbette özgürlüğe kavuşacak, özgür günlerde burada el ele, hep birlikte halay çekeceğiz, birlikte özgürlük şarkıları söyleyeceğiz.

Bu ittifak, Kürt düşmanlığı üzerine kuruludur. Amed yarın size öyle bir ders verecek ki bir daha asla unutamayacaksınız. Hazır mıyız Amed? Ne yapacağız. Yarın sandığa gidiyoruz, Amed’in iradesini nasıl ortaya koyduğumuzu gösteriyoruz, 12 milletvekilini 12’sini de Meclis’e gönderiyoruz.

Bizler yeni yaşamın inşasında motor gücü olacağız. Belirleyici aktör olacağız, Demokratik Cumhuriyetin inşasını bizler yapacağız. Barışın da hem kurucu hem güvencesi olacağız. Onun için Yeşil Sol’un ağacı altında buluşuyoruz.”

Mitingde konuşan Aydeniz, konuşmasında Soylu'nun "Erdoğan beni çağırdı. 'Süleyman, ben bu Güneydoğu'daki HDP'nin, belediyelerinden rahatsızım.2 gün sonra hepsini aldık" şeklindeki sözlerini hatırlattı ve Cumhur İttifakı'na yüklendi.

Aydeniz şöyle devam eti:

“Kürt halkından, duruşundan ve belediye eşbaşkanlarından rahatsızız' diyorlar. Ey Erdoğan sesimizi duy; bir iki kişiye kayyım atadınız ancak biz de milyonlarla kayyımlarınızı atayacağız. Bunu iyi bilin.

Kayyımları göndereceğiz ve Selçuk Mızraklı gelip o koltukta oturacak. Bu iktidar, düşmanlık üzerine politikalarını sürdürüyor. Bugün yürütülen kirli savaş nedeniyle büyük krizler yaşanıyor. Siyasi ve ekonomik krizler oluşuyor. Bunun temel nedeni de Kürt sorunun çözülmemesinden kaynaklı. Eğer Kürt sorununu çözmek isteseydiler tecridi bu kadar ağırlaştırmazlardı.

Amed'ten bugün verilen mesajı tüm iktidarlar görmeli. Bu iktidar, bütün Kürt düşmanlarıyla bir araya gelerek, ittifak kurdu. Ancak Kürt halkı, Kürt düşmanı ittifakları ve kadın düşmanı ittifaklara karşı asla diz çökmedi."

“Türkiye tarihinin en önemli seçimini yaşıyoruz” diyen Akın da seçime katılım için halka sandığı işaret etti ve sandıkta oy kullananların sayım sırasında oy kullandıkları yerde gözlemci olarak katılabileceğini hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler Yeşil Sol Parti'yi en kısa zamanda sahiplendiniz. Çünkü o tarihimizin köklerinden gelen büyük bir ağaç. O ağacın altında bütün emekçiler toplandı. Sarayın korkulu rüyası haline geldiler. Saray rejimi de korkudan kaybettiğini kabul ediyor. Göndermeye az kaldı. Yarın bir oyla sandıklarda onları göndereceğiz. Bir günümüz kaldı. Çok işimiz var. Artık öyle bir noktaya geldi ki yüzdük sonuna geldik. Yeşil Sol Parti önümüzdeki süreçte cumhuriyetin demokratikleşmesi için çok önemli bir görev üstlendi. Bu görev sizlerle birlikte var. 15 Mayıs'ta omuz omuza halaya durmak istiyorsak, yarın tarihi görevimizi yerine getireceğiz. Sonra sandıklarımıza sahip çıkacağız. Kararsız yoldaşlarımızı oy kullanmaları için sandıklara götüreceğiz. 15'inden sonra yeni bir cumhuriyetin, demokratik cumhuriyetin inşası için güçlü bir parlamento olacak. Yeşil Sol Parti parlamentosu barışı ve özgürlüğü getirecek.

Bugün yaşadığımız bütün krizlerin merkezinde adına cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen bu ucube sistem vardır. Derin ekonomik kriz, tüm toplumu açlığa, sefalete, işsizliğe, yüksek enflasyona, geçim derdine mahkum etmiştir. Milyonlarca asgari ücretli ve emekli, açlık sınırı altında ücretle yaşam mücadelesi vermektedir. Milyonlarca çiftçi tarlasını ekememekte, her gün daha fazla borçlanarak iflasın eşiğine gelmektedir. Yeni sisteme geçildikten bu yana tüm göstergeler kötüye gitti.”

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'daki YSP'nin final mitingine sesli mesaj gönderdi ve Kılıçdaroğlu'na destek söylemini yineledi.

Demirtaş’ın “Gelin bu zulüm iktidarına artık ortak olmayın. Bunu desteklemeyin. Yıllardır bize yapmadıkları zulüm kalmadı. Gelin ulusal birlikle birlikte olalım. Yeşil Sol Parti ağacımızın altında buluşalım. Emin olun kazanacağız. Mutlaka kazanacağız. Bir oy Yeşil Sol Parti’ye bir oy Kılıçdaroğlu’na” şeklindeki sesli mesajını alan dinleten Başak Demirtaş da bir konuşma yaptı ve şunları söyledi:

“Bize köle muamelesi yapanları sandığa nasıl gömeceğinizi biliyorsunuz. Evlatlarımızın kemiklerini bir torbada bu halka teslim edenleri tarihin çöplüğüne nasıl atacağınızı biliyorsunuz. Yarın sandıklar açıldığında artık yepyeni bir dönem başlayacak. Özgürlük ve demokrasi mücadelesi güçlü ve kararlı bir şekilde başka mecralara akacak. O yüzde tek bir oyumuz bile çok kıymetli. Yarın sandığa gittiğimizde bir oy Yeşil Sol Parti'ye bir oy Kılıçdaroğlu'na diyoruz"

Tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın da Diyarbakır’daki mitinge gönderdiği mesajı okundu.

Mızraklı’nın gönderdiği mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Merhaba Amed, merhaba onurunu sevdasını en yüce değer olarak görenler, merhaba Yeşil Sol'a sahip çıkanlar. Üçüncü Yol siyasetimizi yaşamın her alanında uyguluyoruz. Attığımız adımlarla özgürlük kapısını açacak anahtar oldunuz. Bu akşamı da boş geçirmeyelim. Kazanılması gereken bir kişi varsa kazanalım. Buluşmamıza az kaldı. Elbet kucaklaşacağız. Sadece bir gün sürecek. Diğer gün depremin yaralarını saracak, iş, aş, sanat, sağlık ve mutluluğa çalışıp, birlikte özgürleşeceğiz”

İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, "Amed bugün mesajı verdi. Ne yaparsanız yapın Kürt halkını iradesi asla kırılmaz. Bizim amacımız kazanmaktır. Uzun bir süredir iktidarı şiddetli bir şekilde bizim üzerimize geliyor. Onların amacı, Kürt halkın iradesini kırmak. Ancak Kürt halkı boyun eğmedi" dedi.

Mitingde sahne alan Şehriban'a Kürdi şarkılarıyla alandaki coşkuya ortak oldu. Miting sahne alan sanatçıların şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz