MKGP ve DFG, 9 aydır iddianameleri hazırlanmayan 16 gazetecinin tutukluluk süresinin “işkenceye ve yargısız infaza” dönüştüğünü belirterek, “Sorumlu dosya savcısı, bu haksız tutukluluk süresine kılıf aramaya çalışmaktadır” dedi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Diyarbakır’da 8 Haziran 2022'de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir operasyon kapsamında tutuklanan ve 9 ayı aşkın süredir iddianameleri hazırlanmayan 16 gazeteciye ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya tutuklu gazetecilerin aileleri, gazeteciler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan katıldı. “Özgür Basın Susturulamaz” pankartı açılan eylemde, metninin Türkçesini DFG Genel Sekreteri Cuma Daş, Kürtçesini ise MKGP Sözcüsü Gazeteci Roza Metina okudu.

Gazetecilere ilişkin yürütülen sürece değinen Daş, 16 gazetecinin tutukluluğu üzerinden 9 ay geçtiğini hatırlattı. Daş, ortada hazırlanmış bir iddianamenin olmadığını vurgulayarak, “Tutukluluk süresi bir işkenceye ve yargısız infaza dönüşmüştür. Bu işkenceyi ortadan kaldırmaktan sorumlu dosya savcısı, bu haksız tutukluluk süresine kılıf aramaya çalışmaktadır. ‘Dijital dokümanlar çok fazla’ gerekçesi uyduran savcıya soruyoruz; ‘Gazetecilerin bunca süre tutuklu kalması çok fazla değil mi?’ Arkadaşlarımız gözaltındayken yandaş medyada algı yaratmak için servis edilen haberlerde, 80 saatlik program dökümlerinin incelendiği belirtilmiş ve buradan örgütsel bağ kurulduğu iddia edilmişti. Belli ki o 80 saatlik program dökümünden ‘örgüt üyeliği’ çıkartamayan savcı, bu kez de farklı dijital doküman arayışlarına girmiştir. Savcı, bir ayını geride bırakan depremi gerekçe yaparak, dijital dokümanların eline ulaşmamasını Emniyet İl Müdürlüğü binasının hasar görmesine bağladı. Peki, depremden önceki 8 ay boyunca ne yaptınız, neden hazırlamadınız” diye sordu.

Dosyayı savcının değil polisin hazırladığına dikkat çeken Daş, şöyle devam etti: “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da bu duruma müdahale etmesi gerekirken, ‘Dijital dokümanlar çok fazla’ gerekçesine sığınmaktadır. Bırakın bu bahaneyi bu kadar kapsamlı olduğunu söylediğiniz bu soruşturmanın savcısını neden diğer dosyalardan muaf tutmuyorsunuz? Neden bu dosyaya tek kişinin yargılandığı bir dosya muamelesi yapıyorsunuz? Diyelim ki ‘dijital dokümanlar çok fazla’, bırakın tüm meslektaşlarımızı ve iddianameyi öyle hazırlayın. Hani tutuklu yargılanma istisna, tutuksuz yargılanma esastı!

HÜDAPAR’a yönelik tartışmalar sürüyor HÜDAPAR’a yönelik tartışmalar sürüyor

16 gazetecinin 9 aydır cezaevinde olması bir cezalandırmaya dönüşmüştür. Bu durumun seçimlere giderken enkaz olup halkın üstüne çöken siyasal iktidardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Savcı ve hakimlere sesleniyoruz; Bugün olan, yarın olmayacak olan iktidarın talimatıyla hareket etmeyi bırakın, bu yanlıştan dönün, haksız ve hukuksuz uygulamadan vazgeçin. Gazetecileri sırf iktidarın güdümünde yayın yapmadıkları için yargılamayın. 16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın. Hakikatin kalemi engelleme, tutuklama, soruşturma ve davalarla bükülmez. Gazetecilik yargılanamaz.” (MA)