Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan ve Alevi toplumu için kutsal olan Şah Kalender Veli Türbesi camiye çevrildi. Duruma tepki gösteren PSAKD Kurucu Başkanı Murtaza Demir, "Bu ulu Alevi Bektaşi Yolu sahipsiz ve kimsesiz değildir" dedi.

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Sele Köyü’nde bulunan Şah Kalender Veli Türbesi'nin camiye çevrilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Yaşanan durumu Alevilerin ibadet yerinin işgali olarak niteleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kurucu Başkanı Murtaza Demir, Diyanet İşleri Başkanlığı ile diğer ilgililer hakkında yargıya başvurulacağını duyurdu.

sele mahallesi

Şah Kalender Veli Türbesi

"İnanç merkezlerimizi gasp ediyorlar"

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demir, “Vergilerimizi kendi inançları adına kullanmakla ve çocuklarımıza devlet zoruyla din dersi vermekle kalmıyor, devletin gücünü de yanlarına alıp,  köylerimize kadar geliyorlar. Diyanet eliyle türbe, dergah, zaviye gibi inanç merkezlerimizi gasp ediyorlar. Amiyane deyimle ‘çöküyorlar’. Bunlardan biri de Ankara’nın Çubuk İlçesine bağlı Sele Köyü’nde bulunan Şah Kalender Veli Türbesi’dir.

M.S 1646 yılına ait Mühimme Defterleri’nde kayıt

“Şah Kalender Veli Türbesini de camiye cevirdiler!”

Demir facebook hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Ne yazık ki, Alevi Bektaşi köylerinde el koydukları türbe ve dergah sayısı ve bu inanç merkezlerimize atadıkları Sünni İmam sayısı on binlere ulaştı. Bir inanç ve kültür gözümüzün önünde katlediliyor. Bu imamlar köylerimize geliyor sadece AKP'ye çalışıyor, asimilasyona hizmet ediyor, cehalet, bölücülük ve düşmanlık ekiyorlar. Vergilerimizi kendi inançları adına kullanmakla ve çocuklarımıza devlet zoruyla din dersi vermekle kalmıyor, devletin gücünü de yanlarına alıp,  köylerimize kadar geliyor, Diyanet eliyle türbe, dergah, zaviye gibi inanç merkezlerimizi gasp ediyorlar. Amiyane deyimle "çöküyorlar." Bunlardan biri de Ankara/ Çubuk İlçesine bağlı Sele köyünde bulunan Şah Kelender Veli türbesidir.

Şah Kalender Veli Türbesi

Sele Köyü Şah Kalender Veli Türbesi

M. 1646 yılına ait Mühimme Defterlerinde kaydı çıkan ve yüzyıllarca Alevi Bektaşi inancına göre itikad ve ibadet edilen türbede artık ezan okunup namaz kılınıyor. Bu ulu Alevi Bektaşi Yolu sahipsiz ve kimsesiz değildir. Leş kargaları gibi davranarak malımıza mülkümüze, dergâhımıza musallat olan, tecavüz eden Diyanet İşleri ve diğer ilgililer hakkında dava açıp, davayı İHAM'sine değin taşıyacağız. Bu bağlamda Türbenin eski işlevine ve sahiplerine kazandırılması adına vereceğimiz mücadelede, özel ve tüzel kişilikleri bu mücadelede birliğe beraberliğe davet ediyor, dostlarımızın bilgisine sunuyoruz.”