Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklanan kararların halk sağlığı açısından oluşturduğu risklere dikkati çeken TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, yurttaşları aşılanmaya ve maske mesafe tedbirleri konusunda duyarlılığa davet etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada HES Kodu sorgulamasının ve açık alanda maske takma zorunluluğunun kalktığını söyledi.

"Kapalı ortamlarda havalandırma yeterli ise ve mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maske takmak artık şart değil. Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, gerektiğinde takmak üzere yanımızda taşıyoruz” açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Tabiplerden tepki geldi.

koronavirüs maske

Bilim Kurulu yeni kararlar aldı

‘Halk sağlığını önemsemeyen kararlar’

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, koronavirüs salgınıyla mücadelenin kendi haline bırakıldığına işaret ederek şunları söyledi: “Salgın kendi haline bırakıldı. Yönetme yetkisine sahip olanların yapamadıklarından kaynaklanan önlenebilir ölümler devam ederken, alınan yeni kararların halk sağlığını önemsemediğinin açık göstergesidir. Bugün açıklanan kararlar bilimsel dayanaktan yoksun ve halk sağlığını tehdit eder niteliktedir. Her hafta binden fazla yurttaşı COVID-19 sonucu kaybederken, günlük yapılan toplam aşı sayısı da 100 binin altına düştü. Aşılanması gereken on milyonlarca kişi için hiçbir şey yapmayıp maske serbestisiyle uğraşan Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararlar ile yaşam hakkını ihlal etmektedir.”

bilim kurulu yeni kararlar

Toplumsal bağışıklık oluştu mu?

Toplumsal bağışıklık için aşılanmaya devam

Salgınla mücadelede yurttaşların hassasiyeti elden bırakmamaları gerektiğini belirten Dr. Yerlikaya, aşılanmanın önemine değinerek “Tüm yurttaşlarımızı salgının yeterli kontrolünün sağlanmamış olduğu bilgisiyle uyararak gerek kendileri ve sevdikleri gerek toplumsal bakımdan aşılarını tamamlamaya, maske, mesafe, havalandırma önlemlerinin kritik önemini koruduğu konusunda duyarlı, özenli ve dikkatli olmaya, bilime uygun adımlar atılması için taleplerini yükseltmeye davet ediyoruz” dedi.

SUR AJANS / ÖZEL