Toplam nüfusu 88 bin 198 olan Dersim’de, bir hastane bulunuyor. Nüfus azlığı sebebiyle tedavilerin oldukça hızlı yapıldığı kentte, son bir yıldır neredeyse randevu alınamıyor, MR ve tomografi işlemleri için çok ileri tarihler veriliyor. Daha önceleri detaylı tedavi için Elazığ'a giden hastalar, artık her işlem için oraya gitmek zorunda.

Duvar’da yer alan habere göre, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şube Başkanı Kahraman Yürük, hastanede var olan sorunların yetkililer tarafından gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle ekledi:

Bingöl’de doğalgazdan 16 zehirlenen 9 kişi Diyarbakır’a getirildi Bingöl’de doğalgazdan 16 zehirlenen 9 kişi Diyarbakır’a getirildi

“Birkaç branşta sıkıntı var. Randevulu muayenede ise ancak 15-20 gün içinde uygun yer bulunabiliyor. Başta göz ve nöroloji bölümleri olmak üzere dahiliye ve kardiyoloji bölümleri dahil bu dört bölümde ciddi anlamda randevu sıkıntısı yaşanıyor. Hastalar tarafından bu durum bize de bildiriliyor. İlimizde kanser vakaları çok yaygın. Randevu olmayışı sebebiyle bu hastalar tomografi ve MR çekmek için il dışına çıkmak zorunda kalıyorlar. Kişi, hastalığının yanı sıra bir de böyle bir mağduriyet yaşıyor.”

Editör: Haber Merkezi