Türkiye bugün 13’üncü Cumhurbaşkanı ve Meclis’in 28’inci Dönem Milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor. Ülke genelinde tüm il ve ilçelerde 60 milyon 997 bin 843 seçmen kurulan 191 bini aşkın sandıkta oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen ise ilk kez bu seçimlerde oy kullanacak. Cezaevlerinde bulunan 53 bin 172 bin seçmen de oy kullanacak.

Bugünkü seçimlerde 5 ittifak, 3 cumhurbaşkanı adayı ve 24 siyasi parti yarışacak. Ancak 11 Mayıs'ta adaylıktan çekildiğini açıklayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de, daha önce seçim bölgelerine gönderilen oy pusulalarında yer alacak. Yüksek Seçim Kurulu, İnce'ye verilen oyların geçerli sayılacağını açıklamıştı.

13’üncü Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekillerinin belirlenmesi için Diyarbakır’da, 1 milyon 143 bin 832 seçmen 3 bin 737 sandıkta oy kullanacak. Sandıkların oy verme işlemine açıldığı saat 08:00 itibariye halk sandıkları gitti.

Diyarbakır'da siyasi partilerin oluşturduğu seçim koordinasyon merkezlerinin yanı sıra Diyarbakır Barosu'na bağlı avukatlardan oluşan seçim güvenliği masası, kentteki 97 sivil toplum, emek ve meslek örgütünü bünyesinde barındıran Kent Koruma ve Dayanışma Platformu (DKKDP) ise Seçim Gözlem gün boyu seçime dair mesai harcayacak. 

Sur Ajans olarak gün boyu Diyarbakır’da yaşanan ve sitemize ulaştırılan gelişmeler bu sayfadan aktarılacak…

08:00: Oy verme işlemi başladı.

09:00: Diyarbakır milletvekili adayları oy kullanmaya başladı.

10:56: Diyarbakır'da sandığa ilgi aratarak devam ediyor. Daha önceki seçimlerde oy kullanmayan seçmenler de bu yıl sandık başına gitti. Yoğun katılımla devam eden oy verme işlemi bazı sandıklarda tamamlanmak üzere.

IMG-20230514-WA0013

Edirne'de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş Özel Nesibe Aydın Ortaokulu'nda oyunu kullandı.

11:55: Yoğun katılımla gerçekleşen seçimlere dair yerel kaynaklarımıza göre şuana kadar Diyarbakır'da oy kullanma işleminde engelli olmaları nedeniyle sandığa gidemeyen seçmenler seyyar sandık başvurusu yapamadıkları için ve kendi bilgileri dışında sandık görevlisi yapılan seçmenlerin kendi sandık çevresinde oy kullanamıyor.

IMG-20230514-WA0015

Diyarbakır’da ikinci tur için oy verme işlemi başladı Diyarbakır’da ikinci tur için oy verme işlemi başladı

Kent merkezi ve kırsalda oy kullanan bazı yurttaşların paylaştığı görüntülere yoğun güvenlik önlemi dikkat çekiyor.

12:55: Diyarbakır Barosu ile Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından oluşturulan Seçim Koordinasyon Merkezi yaklaşık 300 avukatla sahada çalışmalarını sürdürüyor.  

Diyarbakır Barosu'nda oluşturulan koordinasyon merkezinde bulunan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, şuana kadar kendilerini 400 ihbar telefonun geldiğini ve bu ihbarları sahadaki avukatlar aracılığıla mercek altına aldıklarını söylüyor. 

Kendilerine ulaşan ihbarlardan ilk sırayı haberileri olmadan İlçe Seçim Kurulları tarafından Sandık Kurulu Üyesi yapılan yurttaşların oy kullanımının engellendiği yer alıyor. 

Görevli kamu görevlilerinin 142 Nolu Görevlendirme yazısını sandık kuruluna teslim etmeyerek oy kullanıldığı yönünde ihbarların da kendilerine ulaştırıldığını dile getiren Özdemier, diğer yandan depremden dolayı evi yıkılan ve ya hasar durumundan dolayı adresileri taşınan depremzedelerin yeni ikamet yerlerinde oy kullanma durumları seçmen kütükleri taşınmadığından mağduriyet yarattığını ve oy kullanmalarının mümkün olmadığını söyledi. 

15:00: Diyarbakır’da oy verme işlemi için sandıkların kurulduğu Ziya Gökalp Ortaokulu’nda 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alına kişiler emniyete götürüldü.

Edinilen bilgilere göre Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde bulunan Ziya Gökalp Ortaokulu’nda henüz ismi öğrenilemeyen 2 yurttaş, yakınlarını sandık başına götürdüğü sırada Sandık Kurulu Başkanı’nın itirazı üzerine polislerce gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 2 yurttaş ifade işlemleri için emniyete götürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Gözaltına alınanların serbest bırakılıp bırakılmadığı bilinmiyor.

Diyarbakır Barosu gözaltıya dair bilgi edinmek için harekete geçtiği öğrenildi.

IMG-20230514-WA0030

17:00: Sabah saat 08:00'da başlayan oy kullanma süreci sona erdi. Sandıklar oy sayımı için açılıyor.

IMG-20230514-WA0029

18:20: Diyarbakır'da sayımı tamamlanan sandıklardaki oylar sonuçlarıyla birlikte İl Seçim Kurulu'na taşınmaya başladı.

18:30: YSK Başkanı Ahmet Yener, seçim yasaklarının kaldırdığını duyurdu.