Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır’dan tutuklu kadınlara dayanışma kartı gönderildi. DAKAP, depremzede kadınlarla dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün etkinlikleri kapsamında cezaevindeki kadın tutuklulara dayanışma kartı gönderdi. PTT Sur Şubesi önünde bir araya gelen kadınlar adına ortak açıklamayı KESK Amed Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Songül Can yaptı.

Depremde yaşanan acılara değinen Can, “Duyduğumuz öfke, tuttuğumuz yas, içimizde büyüyen isyan ve bir yandan da birbirimizin yaralarını sardığımız, örgütlülüğümüzü büyüterek dayanıştığımız bir 8 Mart a doğru gidiyoruz” dedi.

Yaşanan zor günlerde dayanışmayı büyüteceklerini ve hiçbir kadını yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan Can, “’Dem, Dema Jin Jîyan Azadîyê ye’ şiarımız ile bu yıl 8 Mart Kadınlar Günü’ne, yaşanan bu büyük felaketin ardından hiç bir kadının, hiç bir koşulda yalnız olmadığını göstermek, dayanışmamızı örgütlemek ve büyütmek için alanlarda olacağız” diye konuştu.

Diyarbakır'da mart sonu lapa lapa kar yağdı Diyarbakır'da mart sonu lapa lapa kar yağdı

Depremzede kadınlarla dayanışma halinde olmak için 8 Mart haftasını deprem bölgelerinde geçireceklerini dile getiren Can, “Hafta boyunca deprem bölgelerinde depremzede kadınlarla dayanışma içinde olacak, kadınların özgün ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan hijyen paketlerin dağıtımını yapacağız, 8 Mart’ta kadın mücadelesinde ve depremde yaşamını yitirdiğimiz tüm kadınlar için anma programıyla kadınlarla dayanışma günümüzde bir arada olacağız” diye ekledi.