Mahkeme tarafından CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'na atanan, 7 kişilik ‘Geçici Kurul’ görevi devralmak için il binasına geldi. Ancak mevcut il yönetimi böyle bir şeyin hukuki olarak mümkün olmadığını belirtti.

Haber/Beritan Kaya

Kongre yapılmadığı gerekçesiyle davalık olan CHP Diyarbakır İl Başkanlığı seçimler hakkında Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen karar ile il başkanlığını kongreye taşınması için görevlendirilen heyet bugün yönetimi devralmak için il binasına geldi. Ancak mevcut il yönetimi atılan bu adımın hukuki olmadığını belirterek mahkeme tarafından belirlenen isimlere görevin teslim edilmesinin söz konusu olmayacağını aktardı.

Geçtiğimiz gün Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi 7 kişilik ‘Geçici Kurul’ belirleyerek CHP İl Başkanı Gönül Özel’in yönetimine son verilmesi ve ‘Geçici Kurul’un İl Başkanlığı'nı kongreye götürmesi yönünde açılan davayı karara bağladı. CHP Genel Merkez Avukatları ise, kararı istinafa taşıdı.

Ancak bugün mahkeme tarafından belirlenen ‘Geçici Kurul’ görevi devralmak üzere CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na geldi. Mahkeme tarafından belirlenen ‘Geçici Kurul’u il binasında karşılayan yönetim, söz konusu yönetim devrinin yasal olarak mümkün olamayacağını belirtti.

Bunun üzerine mahkeme tarafından belirlenen heyet ile mevcut il yönetimi arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Karşılıklı yaşanan tartışmanın ardından ‘Geçici Kurul’un üyeleri il binasının önünden ayrıldı. Edinilen bilgilere göre il binası önünden ayrılan 'Geçici Kurul' itirazlarda bulunmak için emniyete ardından da adliye geçti.

CHP Diyarbakır İl Hukuk Komisyonu adına açıklama yapan Avukat Abdullah Şuayıp Alyamaç ‘Geçici Kurul’un bu şekilde görevi devralmaya gelmesinin hukuki açıdan mümkün olmadığını aktardı.

Avukat Alyamaç'tan Bolu örneği

Alyamaç, söz konusu durumun daha netleşmediğini ve istinaf sürecinin devam ettiğinin bilgisini paylaştı. Daha önce Bolu’da da benzer bir durumun yaşandığını aktaran Alyamaç, “Herhangi bir yetki belgesi almadan buraya gelip görevi devralmaları mümkün değil. Daha önce böyle benzer bir durum Bolu’da gerçekleşiyor. Kayyum heyeti olan arkadaşlar, gidip il seçim kurulundan yetki belgesi alıyorlar. İl seçim kurulu yetki belgesi veriyor ve gidip başlayın diye. Yapılan itiraz sonrası Yüksek Seçim Kurulu, il seçim kuruluna ‘siz bu konuda yetkili değilsiniz. Yetki, mahkemede. Mahkeme böyle bir kararı verebilir’ diyerek kararı reddediyor” ifadelerini kullandı.

Gerekçeli kararın normalde 30 günlük bir süreçte yazıldığına dikkat çeken parti avukatları, bu davada ise gerekçeli kararın ertesi gün yazılmasının düşündürücü olduğunu söyledi.