CHP Diyarbakır İl Kongresi’ne bir hafta kala aralarında il başkan adayı Mehmet Şerif Doğru’nun da bulunduğu 38 isim “KESİN ÇIKARMA CEZASI” istemiyle Diyarbakır İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Aralarında İl Başkan adayı Mehmet Şerif Doğru’nun da bulunduğu 38 kişi, CHP Tüzüğü'nün 63/5, 64 ve 6 8 /1 -b maddeleri uyarınca TEDBİRLİ olarak "KESİN ÇIKARMA CEZASI" istemiyle Diyarbakır İl Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Merkez Yönetim Kurulu'nun 29 Ağustos 2022 tarihli toplantısında oybirliği ile kararda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke’nin imzası bulunuyor.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı için aday olan bir ismin de içinde olduğu 38 üyenin kongreye sayılı günler kala partiden ihraç edilme hamlesi Genel Merkez'in kongreye açık bir müdahalesi olarak algılandı. CHP'nin son anketlere göre oyunun yüzde 2,7’den, yüzde 9,8’e çıkması bir yanda CHP'ye olan ilginin artmasını bir yandan da başkanlık yarışındaki rekabetin artmasını beraberinde getirdi.

Öte yandan kongre süreci öncesi yaşananlar ise ulaşılan başarıya gölge düşürdü.

CHP’den ihraç edilenlerin isimleri:

Mehmet Şerif Doğru

Mustafa Aktay

Onur Aktay

Yunus Aktay

Abdullah Abdulhamitoğlu

Ahmet Hüseyinoğlu

Ramazan Kızıltaş

Gülcan Sayın

Kudret Sayın

Mehmet Emin Kurt

Mesut Çınar

Sabahat Alanko

Şerife Sayın

Murat İpek

Mustafa Aslan

Ramazan Karaz

Haci Dürük

Mehmet Bahrioğlu

Ahmet Aksoy

Ali Türk

Cemil Ayli

Hamdullah Kılıç

Hasan Kılıç

Mehmet Bayın

Mehmet Buhar Akyüz

Gazal Özbalkan

Mehmet Zeynel Özbalkan

Ömer Küzhan

Abdulsemet Akatay

Emine Kızıl

Eshat Tura

Mehmet Öztekin

Murat Şener

Sadet Çakmak

Sevcan Güneş

Yılmaz Sayın

Ramazan Serim

Songül Nart

chp

CHP Diyarbakır kayyum heyeti

Ne olmuştu?

CHP’de kongre isteyen üyeler topladıkları imzaları CHP Genel Merkezi’ne gönderdi. Genel Merkez ise mevcut il başkanı Gönül Özel ile yola devam deyip, imzacıların kongre isteğini geri çevirdi. Bunun üzerine harekete geçen kongre taraftarları mahkemeye başvurdu. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi ise imzacıların başvurusunu 18 Temmuz 2022 tarihinde karar bağladı ve 6 kişilik bir kayyum heyetine görevin devredilmesine hükmetti. Kararın açıklanmasından sonra CHP ile kayyum heyeti arasında çekişme başladı. CHP Genel Merkezi, Gönül Özel’in görevine devam etmesi için kayyum kararını istinafa taşıdı. CHP il yönetimi ise sonuna kadar mücadele edeceklerini ve görevi kayyum heyetine devretmeyeceklerini açıkladı. Ancak 22 Temmuz 2022 tarihinde ise kayyum heyeti polis eşliğinde CHP il binasına geldi. İl yönetimin seçim çalışmalarında olduğu sırada il binasına polis eşliğinde gelen heyet için kapı çilingirle kırıldı. İl binasına giren kayyum heyeti görevi devraldığını duyurdu. 22 Temmuz 2022’de görevi devralan kayyum heyeti 11 Ağustos’ta kongrenin yapılacağı tarihi 29 Ağustos olarak açıkladı. Kayyum heyeti bu tarihi de 24 Ağustos’ta yaptığı bir açıklama ile değiştirdi ve kongrenin 10 Eylül tarihine alındığını duyurdu. İlk kongre tarihi açıklandığında ise mevcut il başkanı Gönül Özel ile birlikte eski il başkanlarından Mehmet Şerif Doğru, avukat Sertaç Eke, Meltem Gönüllü ve Süleyman Arslan adaylıklarını açıkladı. Kongreye 9 gün kala CHP’nin bölgedeki tek il başkanı Gönül Özel, dün sürpriz bir şekilde 10 Eylül’de yapılacak kongre için adaylıktan çekildiğini duyurdu.

SUR AJANS