2014 yılı yerel seçimlerinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından kazanılan Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne, AKP tarafından ilk olarak 11 Eylül 2016 tarihinde dönemin İlçe Kaymakamı Ahmet Adanur kayyım olarak atandı. 31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandığı belediyeye, 29 Ekim’de tekrar kayyım atandı.

Cizre Belediyesi’ne son 5 yılda atanan 4 kayyım atandı. Atanan bu kayyımlar, kayyımla yönetilen diğer belediyelerde karşılaşıldığı gibi yaptıkları harcamalarla belediyeyi büyük bir borç altına soktu. Belediyeye ait eski hizmet binası ve ilçe otogarı gibi taşınmazların büyük bir kısmı bedellerinin çok altında satılması dahi belediyedeki israfı karşılamaya yetmedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilen Dengbêj Evi ile birlikte bugüne kadar kayyımlar tarafından farklı kurumlara tahsis edilen veya satılan taşınmazları soru önergesi ile İçişleri Bakanlığı’na soran Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan’a Bakanlık’tan yanıt geldi.

4 yılda 40 taşınmaz satıldı

Bakanlık, önergeye verdiği yanıtta, “31 Mart 2019 Mahalli idareler Genel seçimlerinden 20 Ekim 2023 tarihine kadar 40 adet taşınmaz satışının yapıldığı” bilgisini paylaştı. Yanıtta Dengbêj Evi’nin ise, ilçedeki Güzel Sanatlar Lisesi’nin bir binası olmadığı için talep doğrultusunda MEB’e tahsis edildiği belirtildi.

Tahir Elçi duruşması başladı Tahir Elçi duruşması başladı

'Tarihi mekanları cemaatin hizmetine soktular'

Yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, belediyenin borç batağına sokulduğunu söyledi. Kayyımların belediyenin tüm bina ve mallarını cemaat ve tarikatların yanı sıra farklı kurumlara devrettiğini belirten Zırığ, “Satılığa çıkarılan her taşınmaz değerinin altında satıldı. Belediyeye ait ne varsa ucuza sattılar. Önümüzdeki seçimde kazanan parti bu halka bir hizmet yapmasın diye bir bir satıyorlar. Bu yüzden bu politikaların düşmanca olduğunu söylüyoruz. Ranta dönüştürdüler. Amaçları belediyeyi borç içinde bırakıp hizmet edemez hale getirmek. İlçe otogarını onlarca dükkanı ile birlikte ucuza sattılar. Dengbêj Evi’ni de Milli Eğitime tahsis ettiler. Bu da halkın kültürünü ve diline dönük bir saldırıdır.

Zırığ, önümüzdeki yerel seçimlere dikkat çekerek, “Kayyım, seçilecek olan kişilerin çalışamaması için belediyeye ait her türlü bina veya taşınmazın satılması için yeni çalışmalara başladı. Bu da onların seçim çalışmasıdır. Ama bugün AKP-MHP zihniyeti ile birlikte olanlar ve onların siyasetine hizmet edenler de bu halka hesap verecek ve yargılanacaklardır" dedi.  (Kaynak: MA)