HEDEP Diyarbakır Milletvekilli Ceylan Akça Cupolo, üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunların tespiti ve çözümü için Meclis Araştırması’nı talep eden “Üniversitelilerin Çığlığını Duyun!” başlıklı önergeyi TBMM Başkanlığı’na verdi.

 Öğrencilerin yaşadığı sorunları verdiği Araştırma Önergesi’nde sıralayan Cupolo, “Devlet’e emanet edilen ve toplumun %10’unu oluşturan bu gençlerin yaşadığı sağlık, güvenlik, barınma, beslenme, eğitim ve yaşam masrafları sorunlarının asli muhatabı olan Devlet tarafından çözülmeyişi, kayıplarımızı maktul, intiharları cinayet yapar” ifadesini kullandı.

Meclis’in üniversite öğrencilerine dair yaşanan sorunları derhal mercek altına alması gerektiğini ifade eden Cupolo, önergesinde 15 Ekim 2023 tarihinden sonra 3 üniversite öğrencisinin intiharını ve 1 intihar girişimini hatırlattı.

HEDEP’in yeni adı DEM oldu HEDEP’in yeni adı DEM oldu

'Diyarbakır'da öğrenciler taciz nedeniyle sokağa döküldü'

26 Ekim’de Aydın'da KYK’ya bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş, arızalı asansörden dolayı yaşamını yitirdiğine de dikkat çeken Cupolo, Diyarbakır’da önceki gün başlayan ve bugün devam eden öğrenci eylemlerine dikkat çekti.

“27 Ekim 2023 tarihinde Diyarbakır Dicle Üniversitesi kampüsü içinde izbe bir yerde bulunan İyaz Bin Ganem Kız Öğrenci Yurdu’nda; yemeklerden fayans parçaları çıkışı, yurt mahalinin uzaklığı ve karanlığı nedeniyle geçmişte de pek çok sorun yaşayan öğrenciler bu defa da uğradıkları taciz nedenleriyle sokağa dökülmüştür”