Depremde kaybolan 15 yaşındaki Suriyeli Messe Hamvi’nin fotoğrafı ve kimlik bilgileri bir sanal medya hesabından önce paylaşılıp, ardından silindi. Hesabı yönetenlerin elinde çok sayıda çocuğun olduğu ve bu çocukların para karşılığı satıldığı endişesi duyuluyor.

Depremde kaybolan/kaybettirilen çocukların akıbeti hala bilinmiyor. Kaybolan çocukların birçoğunun Suriyeli olduğu belirtilirken, birçok aile kendi imkanlarıyla çocuğunu bulmaya çalışıyor. Çocukları kayıp olan depremzedeler sanal medya hesapları üzerinden bir grup kurarken, çoğu çocuk 120’ye yakın kişinin akıbeti bu hesaplardan soruluyor. Suriyeli aileler, valilikler ve bakanlık yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde bir sonuç alamazken, kimi aileler çocuklarının fotoğraf ve bilgilerinin yer aldığı broşürleri kentin farklı yerlerine asarak arıyor.

Sanal medyada ise, kimi hesaplarda kayıp çocuklarla ilgili fotoğraf ve bilgiler paylaşılarak, ailesini kaybeden çocukların başka ailelere sahiplendirildiği yönünde paylaşımlar yapılıyor.

Adana konumlu Arapça “Prenses Karvar Katrina” isimli hesap dikkat çeken hesaplardan biri. Adana konumlu 61 bin takipçisi olan Arapça “Adana Suriye Sokağı” isimli grupla bağlantılı olduğu görülüyor. Söz konusu sosyal medya hesabını incelediğimizde 12 Şubat 2023’te kurulduğu, ilk paylaşımını da 13 Şubat 2023’te yine bahsi geçen grup üzerinden yaptığı görülüyor. Yapılan paylaşımların tamamının depremde kaybolan çocuklarla ilgili olması dikkat çeken hesapta, ilk olarak “Kızlarımızın aileleri depremde öldü. 2’sine sahip çıktık” yazıldığı görülüyor. Yapılan yorumlarda yine Arapça olarak kimileri çocukları sahiplenebileceklerini dile getirirken, kimileri de çocukların yetkililere teslim edilmesi çağrısında bulunarak, yapılanın suç olduğuna dikkat çekiyor.

Bir sonraki paylaşımda “Evladını kaybedenler bana ulaşsın” şeklinde bir mesaj yer alırken, hastanede çekilen fotoğrafı paylaşılan başka bir kız çocuğu için yine “O bizim bir kızımız tanıyan varsa bize ulaşsın lütfen” notu bırakıldığı görülüyor. Sonraki paylaşımlar da çocuklar ile ilgili olurken, 4 çocuğunu ailelerine teslim ettiği iddiası fotoğrafsız şekilde yer alıyor. Bir başka paylaşımda “İstanbul’da Avrupa’da güzel insanlar, yetimhaneye götürülen çocuklara bakmak için benimle iletişim kuruyordu” ifadeleri dikkat çekiyor.  Başka paylaşımda “Yara Noam ve Amal Bakur adında iki kızımız var” paylaşımı görülürken, diğer paylaşımda ise elinde kimi isimlere ait pasaportlar olduğuna yer veren hesapta, Suriyeli kadın ve erkeklerin çocukları sahiplenmek istediklerini belirtmesi üzerine, özelden yazmaları isteniyor.

Maraş’ın merkez Dulkadiroğlu Mahallesi’nde ailesiyle birlikte kaldığı ev yıkılan Suriyeli sığınmacı Muhammed Nafiz Hamvi de kızını arayanlardan sadece biri.

Hamvi, depremin yaşandığı gün şehir dışında olduğu için kurtuldu. Ancak evde bulunan oğlu Abdulvahap ile babası Abdulvahap’ı yıkılan binanın enkazından cansız bedenlerine ulaştı. Aynı gün evde bulunan 15 yaşındaki kızı Messe Hamvi’ye ise ulaşılamadı. Hamvi, hem belediyeye, hem valiliğe sordu ancak bir yanıt alamadı. Defnedilenlerin de listesine bakan Hamvi, kızından bir ize rastlamadı.

Hamvi, bu kez çevredekilere sordu kızını ve Messe’nin deprem günü evden çıktığı bilgisini aldı. Bunun üzerine baba Hamvi, şehrin birçok yerine astığı broşürlerde Arapça ve Türkçe “Deprem günü evinden gittiğini gören iki kişi olduğu söyleniyor. Fakat bugüne kadar izine rastlanmadı. İnsanlık adına görenlerin bu telefon veya emniyet birimlerine bildirmeleri rica olunur” notunu bıraktı.

Baba Hamvi, sanal medyada da kızına ulaşabilmek için paylaşımlar yaparken, bir arkadaşının haber vermesi üzerine kızının fotoğrafı ile geçici kimlik belgesine ait fotoğrafların Arapça “Prenses Karvar Katrina” isimli sanal medya hesabında paylaşıldığını gördü. Paylaşıma bırakılan notta Arapça, “Bu kız Maraş’tan geldi bize. Ailesini tanıyan varsa bizimle iletişime geçsin” şeklinde bir not bırakılırken, bunun üzerine aile söz konusu kişiyle iletişime geçti. Ancak iletişime geçtikleri kişi, başta cevap verdiği Hamvi’yi bir süre sonra engelleyerek, paylaşımı da sildi. Paylaşımın ekran görüntüsünü alan Hamvi, konuya dair suç duyurusu yapsa da henüz bir sonuç alamadı.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan baba Hamvi, kızının bina çökmeden önce çıktığını ve buna şahit kişilerin olduğunu belirterek, “Depremden 3 gün önce başka bir ev tutmuştum oraya taşınmayı düşünüyordum ama olmadı. Depremden 5 saat önce ailemle görüştüm, sonra deprem oldu. Enkaz kaldırırken, 6 gün boyunca binanın önünde duruyordum. Oğlum ve babam enkazdan cansız şekilde çıkarıldı. Kızım ise ortada yok. Binanın altındaki bakkal 7/24 saat açık, o görmüş. Bir de 8’inci katta bir komşumuz görmüş. Suriye’deki akrabam Facebook’ta kızımın fotoğrafını ve kimliğini paylaşan bir hesap olduğunu söyledi. Biz de iletişime geçmeye çalıştık. Bir türlü ulaşamadık. Dulkadiroğlu Karakolu’na gittik. Sanal medya paylaşımını yapan kadın hakkında şikayetçi olduk. Kayıp başvurusu yaptık. Şu ana kadar bir haber yok” dedi.

Artık kızından haber almak istediğin kaydeden baba Hamvi, paylaşımı yapan kişinin tespit edilerek, soruşturulmasını ve kanuni gerekliliklerin yerine getirilmesini istediğini söyledi. Hesapta yapılan paylaşımlardan hesap sahibinin elinde çok sayıda çocuğun olduğunu izlenimine vardığını ifade eden Hamvi, sadece kendi çocuğu için değil, tüm çocuklar için kaygılandığını ve çocuk ticaretinden endişe ettiklerini söyledi. (Kaynak: MA)