Dersim 2023 Newrozu, “Her der Newroz, her dem azadi” şiarıyla başladı. Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’da, konuşmacılar ve sanatçılar siyahlar giyindi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller Sol Partisi, Emek Partisi (EMEP), Tevgera Jinen Azad (TJA), Demokratik Alevi Derneği (DAD), Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, sivil toplum örgütleri, HDP ve DBP PM üyeleri alanda yerini aldı. “Baskılara, zulme, adaletsizliğe, yasaklara, sömürüye karşı yaşasın Newroz, Newroz piroz bo, Newroz bimbarek bo” pankartı ve “Ortak yaşam için ırkçılığa hayır” dövizlerinin yanı sıra siyasi partilerin bayrakları alanda dalgalanıyor.

Seyit Rıza Meydanı’na

DTSO Başkanı Kaya: Bankalar Türkiye Bankalar Birliği’nin kararına uymuyor DTSO Başkanı Kaya: Bankalar Türkiye Bankalar Birliği’nin kararına uymuyor

Halk, Sanat Sokağı’ndan buluşarak Seyit Rıza Meydanı’na, “Bijî Newroz”, “Bijî berxwedana zindana” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüşün ardından Newroz ateşi yakıldı.

Kutlama, yoğun yağmura rağmen devam ederken, Newroz programı konuşmalarla devam ediyor. (Kaynak: MA)