Dersim’deki gazeteciler, "sansür genelgesine" karşı ortak açıklama yayımlayarak, "Basını 'tekleştirme' genelgelerine karşı yan yanayız" dedi.

Dersim’deki gazeteciler, sansür genelgesine dair ortak açıklama yayımladılar. Kentteki 14 gazetecinin imzasının yer aldığı metinde “Basını 'tekleştirme' genelgelerine karşı yan yanayız” ifadelerine yer verildi.

Gazetecilerin özgürce haber yapma koşulları ortadan kaldırılıyor

Açıklamada baskılara dikkat çekilerek şunlar ifade edildi: "Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizin etkileri toplumun tüm kesimlerine, farklı baskı ve sindirme politikalarıyla yansıyor. İktidar, kendisine tehdit gördüğü her fikri hedef haline getirme konusunda geri durmuyor! Gazetecilerin özgür koşullar altında haber yapmaları tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılıyor"

‘Basın özgürlüğüne saldırıdır’

Yayımlanan genelgenin açıkça sansür anlamına geldiği vurgulanan açıklamada: "Bu sansür genelgesi, bırakalım gerçeği ifade etmeyi, sembolleri de yorumlayarak yasak kapsamını olağanüstü genişletmektedir. Muhalif güçleri her bakımdan etkisizleştirmek ve medyayı tek sesli hale getirme amaçlı yayınlanan bu genelge, sadece halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne bir saldırı değil aynı zamanda tek adam iktidarının bütün sesleri tekleştirmesinin de bir aracı olarak kullanılmak istenmektedir" denildi.

‘Engellemelere boyun eğmeyeceğiz’

Açıklamanın devamında birlikte mücadele vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi: "Dersim’de gazetecilik faaliyeti yürüten basın emekçileri olarak devrimci, demokratik, muhalif basının susturulmasına, haber sitelerine erişim engeli getirilmesine karşı yan yana olacağız, hukuksuzluklara karşı sessiz kalmayacağız! En son katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmadan sonra Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla tutuklanan Sedef Kabaş gibi onlarca gazeteci meslektaşımız, yaptıkları haber ve yorumlardan dolayı ya gözaltına alınıp tutuklanmış ya da hedef haline getirilerek tehditlerle karşı karşıya bırakılmıştır. Hedef haline getirilen meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz! Erişim engellerine, toplatma, yasaklama engellemelerine karşı boyun eğmeyeceğiz! Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını yapmaktan vazgeçmeyeceğiz!”

Açıklamada imzası bulunan gazeteciler şöyle:

1-Ali Haydar Gözlü - Dersim Haber Muhabiri - Tunceli Gazeteciler Derneği Yöneticisi

2-Arzu Yıldız - Gazeteci

3-Caner Aktan - Yeni Dersim Muhabiri

4-Cengiz Özbasar - Mezopotamya Ajansı Muhabiri

5-Cihan Berk - PİRHA Muhabiri

6-Ercan Topaç - Özgür Dersim Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü - Tunceli Gazeteciler Derneği Yöneticisi

7-Ferit Demir - Halk TV Muhabiri - Tunceli Gazeteciler Derneği Başkanı

8-Fikri Taş - Gazeteci

9-Hıdır Yıldı - Gazete Patika Muhabiri

10-Hüseyin Yaşar Sezgin - Gazete Perperik Muhabiri

11-Hüsniye Karakoyun - Gazeteci

12-Serpil Argın - Gazeteci

13-Nuray Atmaca - PİRHA çalışanı

14-Orhan Kurul - Evrensel Gazetesi Muhabiri - Tunceli Gazeteciler Derneği Yöneticisi

SUR AJANS