Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Diyarbakır merkezli 21 kentte düzenlenen ve aralarında gazeteci, avukat ve siyasetçilerin de olduğu gözaltı operasyonuna ve bu sabah Ankara merkezli gerçekleşen operasyonda tekrar gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

25 Nisan Diyarbakır merkezli operasyon kapsamında gözaltına alınan 10 gazeteciden 4’ünün tutuklandığına değinilen açıklamada, 6 gazetecinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

İlgili operasyonlarda gazetecilere sorulan sorular ve yöneltilen suçlamaların sadece yaptıkları haberler olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bizler gazeteciler olarak henüz adliye koridorları ve adliye önlerindeyken ne yazık ki bu sabah bir diğer operasyona uyandık. Derneğimizin Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz, evleri basılarak gözaltına alındı. Eşbaşkanımız Dicle Müftüoğlu, gazetecilere dönük en ufak baskıda dahi soluğu adliyede alan bir gazetecidir. Nitekim günlerdir Diyarbakır Adliyesi önünde sabahlamış, meslektaşlarıyla dayanışma halinde olmuştur” denildi.

DİSK-AR’dan açıklama: TÜİK emekçilerin geliriyle oynadı DİSK-AR’dan açıklama: TÜİK emekçilerin geliriyle oynadı

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Son 10 ayda Kürt gazetecilere yönelik operasyonlarda 30 meslektaşımız tutuklandı. Onlarca meslektaşımız da gözaltına alındı. Bu operasyonun da aynı şekilde, ifade özgürlüğüne, haber alma hakkına, özgür basına ve Kürt gazetecileri susturmaya yönelik operasyonların devamı olduğunu biliyoruz. Ülke tarihinin en kritik seçimlerine günler kala yapılan bu operasyonların hiç kuşku yok ki seçim operasyonundan başka bir ismi yoktur! Gazetecilere yönelik bu operasyonlara derhal son verilmelidir. Özgür Basın 30 yılı aşkın süredir bin bir türlü baskıyla karşı karşıya kaldı, yine de boyun eğmedi, kalemini eğip bükmedi. Tek hedefi ve parolası 'hakikat' olan özgür basın emekçileri bugün de baş eğmeyecek! Gazeteciliği ve halkın haber alma hakkını sindirmeye yönelik bu hamleler nafiledir. Eşbaşkanımız Dicle Müftüoğlu ve gazeteci Sedat Yılmaz derhal serbest bırakılmalıdır. Hakikatin kalemini bükemeyecek, Özgür Basın’ı susturamayacaksınız.”