DİTAV Başkanı Erhan Akalınlar, yıkım kararı alınan Turistik Otel’e kıymayın çağrısı yaptı. Akalınlar, yıkım kararını inandırıcı bulmadığını belirterek, “. Deprem bölgelerinde çok katlı binaların, yıkım yerine güçlendirilmesi yapılırken, sadece dört katlı bir taş yapı mı kurtarılamayacak!” dedi.

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Diyarbakır şube Yönetim Kurulu adına açıklama yapan DİTAV Başkanı Erhan Akalınlar, yıkım kararı alınan Turistik Otel’in yıkılmaması çağrısı yaptı.

Diyarbakır

Turistik Otel

‘Gülerler bu mantığa’

DİTAV Başkanı Erhan Akalınlar, “Turistik Palas’a Kıymayın” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Diyarbakır’ın 1950’li yıllarla birlikte sur dışına taşmasıyla en önemli iki mekânı; Dilan Sineması ile Turistik Otel’dir. İkisi de tescilli tarihi yapılardır. Kötü haberin ilki, yakın günlerde Dilan Sineması ile gündeme düştü. Mülk sahipleri kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluna başvurarak tescil iptalini talep ettiler. Amaç Büyükşehir Belediyesinin mekânı bir kültür merkezi yapmak üzere kamulaştırma kararının önünü kesip, müteahhitlere sunmak sanki! Dava sürüyor. Şimdi sıra Turistik Palas’ta mı? Maalesef öyle! 1953 yılında Mimar Harutyun Sarafian tarafından projesi hazırlanıp şehrin yakın dönem tarihi ve kültürel miras listesine kaydedilen otel, “taşıyıcı kolonlar zayıflamış” denilerek yıktırılmak isteniyor. Gülerler bu mantığa. Deprem bölgelerinde çok katlı binaların, yıkım yerine güçlendirilmesi yapılırken, sadece dört katlı bir taş yapı mı kurtarılamayacak! Çok şaşırtıcı... Ve inandırıcılıktan hayli uzak...”

Turistik Palas yıkılıyor

‘İstanbul için Pera Palas neyse, Diyarbakır için de Turistik Palas odur’

Turistik Otel’in kentin hafızası olduğuna vurgu yapan Akalınlar, şunları belirtti: “Turistik Palas’ta bütün Diyarbakır’ın hafızası var. Hem sade Diyarbakırlıların mı? Değil elbette! Uzun yıllar boyunca kente konuk olan çok sayıda konuğun da hatıraları var. Sadece konaklama ile değil, toplantılar, eğlenceler, etkinlikler ve daha niceleri... Bir hafıza yok edilmeye çalışılıyor, bilmiyoruz farkında mı herkesler... İstanbul için Pera Palas neyse, Diyarbakır için de Turistik Palas odur. Harutyun Sarafian Dilan Sineması ve Turistik Palas yıkılsın diye değil, yaşasın diye mimari projesini çizdi ve yapılmasını sağladı. Otelin ilk iki yıl müdürlüğünü yapan Musa Anter’in kemikleri sızlar. İstanbul’dan eşi Madam Lisa ile birlikte gelip yedi yıl Diyarbakır’da kalan yemek ve meze kültürü konusunda otelin restoranını markalaştıran Rum Niko ustanın ruhu incinir. Tez zamanda kent dinamikleri harekete geçerek Turistik Palası yıkımdan kurtarıp, restore edilmesini sağlayarak hizmete sokulmalı...”

SUR AJANS