SUR AJANS- Baskılardan dolayı Suriye'ye sürgüne giden Celadet Elî Bedirxan ile bir grup Kürt aydını, 15 Mayıs 1932 tarihinde Kürt dili için "milat" olarak kabul edilen Hawar Dergisi'ni çıkardı.

Kürt Ulusal Kongresi, 2006 yılında derginin ilk sayısının çıktığı 15 Mayıs'ı "Kürt Dil Bayramı" olarak ilan etti.

Söz konusu yıldan bu yana bölge illerinde ve dünyanın dört bir yanındaki Kürtler 15 Mayıs'ta çeşitli eylem ve etkinliklerle Kürt Dil Bayramını kutluyor.

Bu yıl da birçok kentte açıklama, yürüyüş ve panel gibi etkinlikler düzenlendi. Talep ortak oldu: "Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun"

Kurtçe Dil Taniyin Diyarbakir

Diyarbakır Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubeleri, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu Kürtçe Komisyon Başkanı Mehmet Fidan, Kürtçeye hep birlikte sahip çıkılması ve korunması gerektiğini vurguladı. Fidan, bu sorumluluğun herkesin üzerinde olduğunu da belirtti. 

Erdoğan’dan İran’a taziye mesajı Erdoğan’dan İran’a taziye mesajı

‘Kürtçeyi tanıyın’

Anadilde eğitim hakkının hem toplumsal hem bireysel bir hak olduğuna dikkat çeken Fidan, "Her halkın ve bireyin anadilde eğitim hakkı vardır. Bu hak uluslararası hukukta da tanınmış ve yasallaşmıştır. Bugünlerde yeni bir anayasadan söz ediliyor biz de buradan çağrı yapıyoruz ve diyoruz ki yeni anayasada Kürtçeye statü tanısın. Bugünün anlam ve önemi vesilesiyle özgürlükçü Kürt avukatlar olarak parlamento ve devlet yetkililerine sesleniyoruz, asimilasyon politikalarına son verin, Kürtçeyi tanıyın" çağrısında bulundu.

Editör: Haber Merkezi