UNICEF: 18 yılda 120 binden fazla çocuk silahlı çatışmada sakatlandı ya da öldü UNICEF: 18 yılda 120 binden fazla çocuk silahlı çatışmada sakatlandı ya da öldü

İstanbul Kadıköy Moda sahilinde Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençlerin işkence ile ters kelepçelenerek gözaltına alınmasına ilişkin Diyarbakır Barosu yazılı açıklama yaptı.

‘Etkin soruşturma, failler cezalandırılsın’

Diyarbakır Barosu açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kamuoyuna yansıyan haber ve video içeriklerinden; İstanbul ili Kadıköy ilçesi Moda sahilinde polisle arbede yaşadığı iddia edilen kişilerin ters kelepçe ile yüzüstü yere yatırılıp mehter marşı dinlettirildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve belgeler ile iç hukukta işkencenin tanımı yapılarak mutlak şekilde yasaklanmıştır. Türkiye’de kolluk görevlilerinin insan hakları ihlali ile suçlandığı olaylarda; uygulanan ayrıcalıklı yargılanma usulleri ve sağlanan güvencelerle fail/failler cezasız kılınmakta ve ağır insan hak ihlallerine sebep olunmaktadır. Yargı mercilerince işkence, insanlık dışı ve kötü muamele ile şiddet içeren eylemlere karşı etkin ve ivedi bir şekilde soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını talep ediyor, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”