SUR AJANS- Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanlığı önünde taleplerine dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Tasarruf tedbirleri adı altında, emekçileri ve yoksulları açlığa mahkum ediyorlar", "Sizlerin yiyip içtiği sofraları bizler kaldırmayacağız" yazılı pankartlar taşındı.

Meteorolojiden 10 il için sağanak uyarısı Meteorolojiden 10 il için sağanak uyarısı

Çok sayıda emekçinin katıldığı açıklamada, “Çetelere değil emekçiye bütçe", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Güvenceli çalışmak istiyoruz" sloganları atıldı.

Bes Diyarbakir Kesk

 Açıklama metnini okuyan BES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Güneş Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Kamu tasarruf ve verimlilik paketi” ne dikkat çekerek, paketin seçimden sonra açıklamasının krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka kesildiği anlamını taşıdığını belirtti. 

'Zengin ettiklerinizden tasarruf yapın'

Özel, “İktidarı uyarıyoruz. Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez. Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastane, yolcu garantili hava limanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinizden; kur korumalı mevduat ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın; biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil" dedi.

 Talepler

Özel, faturanın emekçi ve yoksul halka kesilmemesi gerektiğini belirterek, emekçilerin taleplerini şu şekilde sıraladı: “Yoksulluk sınırının üzerinde insan onuruna yaraşacak bir ücret istiyoruz. Seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılmasını istiyoruz. Hane halkının kullandığı tüketim ve hizmetlerden dolaylı vergilerin sıfıra indirilmesi, mülakatın kaldırılması kamuda liyakatin tesis edilmesi, grevli Toplu İş Sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası için hep birlikte mücadele edelim.”

Editör: Haber Merkezi