Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Coğrafi İşaret Tescili yapılan “Diyarbakır Hasır Bileziği” lansmanı Kuyumcular Çarşısı’nda gerçekleştirildi.

Hasır Bileziği için seri üretim hazırlığı

Diyarbakır Kuyum Borsası projesi Diyarbakır Kuyum Borsası projesi

Tanıtım etkinliğinde konuşan Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, Diyarbakır’a özgü Hasır Bileziği’nin seri üretimine geçilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Diyarbakır Kuyumcular Odası olarak Hasır Bileziği’nin 2 yıldır tanıtımını, çalışmasını yapıyoruz. Fuarlarda dev firmalarla bir araya gelerek Hasır Bilezik ihracatına ilişkin çalışmalar yaptık. Bu konuda seri üretime acilen geçmenin eksikliğini gördük. Acile seri üretime geçmemiz gerekiyor. İnşallah bunun çalışmasını yaparak dış ülkelere ihracatını yapacağız. Diyarbakır Hasır Bileziği’ni tek Türkiye değil artık dünya da tanıyacak.”

Ardından Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Ay, Hasır Bileziği lansmanında konuştu. Ay, öncelikle Gazze’de hastaneye yönelik olarak yapılan saldırıyı kınadı.

‘Saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz’

Ay, şunları söyledi: “Dün tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasına sebep olan vahşetten derin bir infial duyuyor, bu barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınadığımızı belirtmek isteriz. Kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun olduğuna tüm dünyaya göstermiştir. Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyor, saldırıları en şiddetli şekilde kınıyor, bu vesileyle Saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

 Ay, Diyarbakır Hasır Bileziği’nin hak ettiği değeri bulması için çalışmalara devam edeceklerini belirtirken, programda yer alan diğer etkinliklerin iptal edildiğini söyledi.

‘Diyarbakır Hasır Bileziği’nin geçmişi 300 yıl öncesine kadar uzanmakta’

Ay, sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Diyarbakır, maden sanatı alanında da ilklerin yaşandığı kadim bir kenttir. Yerleşik yaşamın ilk yaşandığı yerlerden olan ilimiz, aynı zamanda Anadolu’da madenden yapılmış ilk takıları kullananların da yurdu olmuştur. İl sınırları içerinde yer alan Çayönü’nde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular, bu coğrafyada madeni takıların kullanımının Neolitik Döneme kadar gittiğini göstermiştir. Önemli kültür bölgelerinden olan ilimiz, birçok alanda olduğu gibi, geleneksel el sanatları alanında da ileri bir düzeydedir. Özellikle kuyumculuk geçmişte olduğu gibi günümüzde de en önemli el sanatları arasında varlığını sürdürmektedir. Diyarbakır Hasır Bileziği’nin geçmişi 300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Diyarbakır Hasır Bileziği’ni diğer hasır bileziklerden farklı kılan en önemli özellikleri kısaca sıralamak isterim, Diyarbakır Hasır Bileziği tamamıyla el işçiliği ile yapılan, 180 ile 200 parçadan oluşan, Mezopotamya’yı temsil eden güneş ve gül motifleri ve kilit sisteminin kullanılması onu diğer bütün hasır bileziklerinden ayıran temel özelliklerin başında gelmektedir. Bugün burada sizlerle burada lansman etkinliğini gerçekleştirdiğimiz Diyarbakır Hasır Bileziği gibi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizin geleneksel el sanatlarında hak ettiği noktaya gelmesi için çalışmalarımızı devam ettirdiğimizi ve kısa süre içinde Kişnişli Kolye tescilinin de yapıldığı ve kısa süre içinde sonuçlanacağı müjdesini paylaşmak isterim.”

Konuşmaların ardından ustalar tarafından el işçiliği ile Diyarbakır’a özgü Hasır Bileziği yapıldı.