SUR AJANS- Diyarbakır iş insanları bölgede yaşanan kayyum atamaları ve iş insanlarının yaşadığı sorunlara ilişkin Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda açıklama yaptı.

Dtso Kayyim Protestosu Aciklama

“İş insanları ile diyalog içinde bir yönetim istiyoruz” başlıklı açıklamayı Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural okudu.

Ortak açıklama öncesi konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, bugün görülen Tahir Elçi davasının karar duruşmasına değinirken, iş insanlarının atanan kayyımlardan rahatsızlığının altını çizdi.

Kaya Dtso Tepki

Diyarbakır ve bölgedeki yatırımlara zarar veren girişimlere tepki

Bölge iş insanını hedef gösteren ve 90’lı yıllardaki uygulamaların bölgede beyin ve sermaye göçüne neden olduğunu ve yatırımların durduğunu ifade eden DTSO Başkanı Kaya, “Son süreçte özellikle kentli iş insanlarının bölgede yatırım yaptığını görüyoruz. Belli bir süre Batı illerinde yatırım yapmış iş insanlarımız biraz yatırım fırsatı biraz da ahde vefa, bölgeye bağlılıklarından dolayı gelip ilimizde, bölgemizde yatırım yapmaya başladılar. İlimizdeki iş insanlarının yoğun çalışmasıyla oluşan sanayi altyapısı yatırıma yönelik adımların atılmasını sağlama noktasındayken, yeniden 90’lı yılların, özellikle de andıçlarına maruz kalmış bazı medya kuruluşlarının tıpkı o gün kendilerine yapılanı bugün bölge iş insanlarına yapmaya yönelik açıklamaları bizim de doğrusu buna karşı net ve sert bir cevap vermemizi zorunlu kılmıştır” dedi.

Vural Mehmet Dtso Is Insanlari Aciklama

DTSO’da yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sorunsuz geçen 31 Mart seçimleri ve devamında sarf edilen normalleşmeye dönük söylemler halkta olduğu kadar, yıllardır ilimizin/bölgemizin refahı, huzuru, kalkınması ve toplumsal barış için çaba içerisinde olan biz iş insanları, iş örgütlerini de heyecanlandırmış, umutlandırmıştır.

Bölgesel Ekonomik Kalkınma için; Kentin önemli bileşenlerinden Sivil toplum Örgütleri ve Kent dinamikleri tüm imkanlarını seferber ederken, Bölgede yerleşik yatırımcılarımız da üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmekten geri durmamışlardır.

Bizler bölgemiz, kentimiz için bu denli çaba içinde iken; kendilerini gazeteci olarak tanımlayan bazı kimseler aslı astarı olmayan iddiaları kendine meslek edinmiş, tedirginlik havasını hakim kılmaya çalışmaktadır.

Bölge de süregelen Kayyum Politikalarından kaynaklı olarak; Ekonomik, Sosyal, Siyasal ve psikolojik olarak yüzlerce sorun ile uğraşmak yetmezmiş gibi, bu felaket tellalları da başka bir sorunumuz olmaya başlamıştır.

Bu politikalar yüzünden yabancı girişimciler bölgeye temkinli yaklaşırken, yerli yatırımcılarda ise sermaye göçüne neden olmaktadır.

Kendilerine rol ve misyon biçmeye çalışan bu sözde gazeteciler maksadını aşan açıklamalar ile, kendilerini devlet yetkilisi ve kolluk kuvvetlerinin yerine koymaya başlamıştır, Sivil toplum kuruluşlarımızdan iş insanlarına kadar uzanan isim listesi zikredilerek, çoğu iş insanımız töhmet altında bırakılmıştır. Ki bu iş insanlarımızın bazıları Türkiye’nin dört bir yanında siyasi parti farkı gözetmeksizin belediyelerin işlerini yapmaktadırlar.

Geçmişte adına “Andıç” denen iftira ve yıpratmaların ne olduğunu çok iyi bilen Yeni Şafak gazetesi, geçmiş andıçların ruhuna adeta fatiha okuturcasına kara habercilik yapmıştır. Yeni Şafak ülkemizdeki birçok kesimin geçmişte ki mağduriyetlerinde rolü olan gazetelerin yerini almıştır, bu kara habercilik örneğiyle de bu pozisyonunu perçinlemiştir.

Seçim sonuçlarını içine sindiremeyen Kayyumsevicilerin; gazeteci kimlik aparatı olan, bu şahısları başta yargıya ve toplum vicdanına şikayet ediyoruz.”

'Kışkırtıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçiniz'

Vural, açıklamada şu çağrıda bulundu:

Ege'de 3 ayrı noktada yangın Ege'de 3 ayrı noktada yangın

“BU TÜR AÇIKLAMALAR YERLİ VE YABANCI YATIRIMCIYI KAÇIRIYOR.

•Lütfen gerçek gazetecilik yapınız,

•Kışkırtıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçiniz,

•Barış ve huzur ortamını zedeleyecek girişimlerden vazgeçiniz,

•Dişimiz ve tırnağımız ile ayakta tutmaya çalıştığımız bölge ekonomisini zedelemeyiniz, Öz kaynaklarımızı ve sermayemizi ürkütmeyiniz,

•Demokrasiye demokratik değerlere saygınız yok ise bari bu inanç ile gittiğiniz sandıklara,  yani kendinize saygı duyunuz ve vicdanınızı dinleyiniz,

Bizler Diyarbakır iş insanları, iş dernekleri olarak normal rutin hukuksal prosedürlerin ilimiz ve bölgemiz için de geçerli kılınmasını istiyoruz.

Kayyum mekanizmasının ortadan kaldırdığı istişare kültürünü ilimizde yeniden tesis etmek istiyoruz.

Kentimize dair hafızası olmayan, kentimizin ortak aklına kulak tıkayan, kent dışından taşıma akılla kentimizi yönetecek ithal akıl/lar istemiyoruz.

İş konseyi olarak kentimizin iş insanlarına, istihdam ve üretim gücünü her risk ve zor koşullar altında sürdürme mücadelesi verenlerin yanında olduğumuzu tüm kamuoyu ve ilgililerin bilmesini istiyoruz.”

Açıklamada imzası olan kurum ve STK’lar şöyle:

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI

DİYARBAKIR TİCARET BORSASI

DİYARBAKIR OSB BAŞKANLIĞI

DİSİAD

DOGÜNSİFED

OSGİAD

DOGÜNKAD

D.BAKIR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ

TESDER

KARACADAĞ OSB

DİYARBAKIR İŞ KONSEYİ

GÜNTİAD

DOSİAD

TOBB DİYARBAKIR KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU

TOBB DİYARBAKIR GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU

DİYARBAKIR OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI

DTSO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

DİYARBAKIR MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

DİYARBAKIR ECZACILAR ODASI

DİYARBAKIR OTELCİLER DERNEĞİ

DOĞU VE G.DOĞU AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLER ÜRET. DERNEĞİ

TURSAB MEZOPOTAMYA BÖLGE TEMSİLCİSİ

YENİŞEHİR ZİRAAT ODASI - ÇUKOBİRLİK BŞK.

DİYARBAKIR GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BŞK.

DTSO İŞ KADINLARI MECLİSİ .

DTSO MECLİS BAŞKANLIĞI

DİYARBAKIR METAL İŞLERİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

S.S. DİYARBAKIR 1. KSS YAPI KOOP.

S.S. 2. DİYARBAKIR KSS YAPI KOOP.

S.S. OTO TAMİRCİLERİ 3. KSS YAPI KOOP.

S.S. DİYARBAKIR YENİ 4. OTOTAMİRCİLERİ KSS YAPI KOOP.

Editör: Haber Merkezi