Diyarbakır’da 4 yıl aradan sonra 16-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Mezopotamya Kitap Fuarı’nın lansmanı yapıldı. Lansmanda çok dilliliğe dikkat çekildi.

Özak işçilerine uluslararası destek büyüyor Özak işçilerine uluslararası destek büyüyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık, 16-24 Aralık tarihleri arasında Mezopotamya Fuar ve Kongre Merkezi’nde Mezopotamya Kitap Fuarı’nı düzenlenecek. 4 yıl aradan sonra düzenlenecek fuara ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde lansman toplantısı gerçekleştirildi. Lansmana DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Eylül Fuarcılık Genel Müdürü Remzi Çayır ve yayın evlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, 4 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, aranın sebeplerinin son dönemlerde kitap fuarı ile ilgili hem kitap üreticilerinin yaşadıkları sıkıntılar hem de ülkedeki lojistik fiyatlarının, Türkiye’nin birçok yerinde kitap fuarlarının yapılmasında önemli sorunlar yaşattığını söyledi. Kaya, “Dokuz gün sürecek olan kitap fuarımız içtenlik havasında geçecek. Çevre illerden okur kitlesi ve öğrenciler, Amed'de yayın evleri ile buluşup, bölgenin en önemli özelliklerinden biri olan okuma ve dinleme kültürü anlamında şenlik havasında bir fuar geçirecek. Bu anlamda Diyarbakır beklentisi olan bu fuarın ziyaretçi anlamında rekor seviyeye ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.  

Kitap fuarlarının yalnızca kitap fuarı olmadığını belirten yazar Şeyhmus Diken ise, "Kitap fuarının tüm kesimlere hitap ettiğinin altını çizmek gerekir. Alışılagelmişin tersine biz Amed Kitap Fuarı için bu sene bir yürütme kurulu oluşturduk. Bu yürütme kurlunun içerisinde büyük ölçüde Amed'de faaliyet gösteren, ağırlıklı olarak Kürtçe kitaplar basan 10 yayınevi temsilcisi yer alıyor. Bu kurul Mezopotamya Fuarcılık ve Eylül Fuarcılık ile birlikte tüm bu fuarı organize edecek. Heyecan verici çok dilli, çok kültürlü bir fuar olacağını şimdiden ifade ediyoruz" diye konuştu.