Hakkari’de kayyım karşıtı miting: Direneceğiz Hakkari’de kayyım karşıtı miting: Direneceğiz

SUR AJANS- İstanbul'dan Diyarbakır’a gelen bir Feminist Kadın Grubu üyeleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) belediye eşbaşkanlarını ziyaret etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Feminist Kadın Grubu üyeleri, dayanışma amacıyla geldiklerini söyledi. Kadınlar, Eşbaşkan Serra Bucak’a görevinde başarılar diledi. Eşbaşkan Bucak ise, kadın dayanışmasının önemine dikkat çekerek, kadınlara ziyaret nedeniyle teşekkür etti.

Feminis Kadin Kayyim Tepki

Yapılan ziyaret ardından Sümerpark’ta bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti önünde basın açıklaması yapıldı. Feminist Kadın Grubu üyeleri, Tevgera Jınên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak ve ilçe belediye eşbaşkanları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)ile DEM Parti kadın meclisi üyeleri katıldı.

‘Kadınlar olarak kayyıma hayır diyoruz’

TJA aktivisti Çağlar Demirel, Kadın dayanışması ile güçlendiklerini belirtti. Demirel, “Kayyım kadın kazanımlarına yönelik hayata geçirilen bir süreçtir. Biz kadınlar bir bütünen olarak kayyım sistemine hayır diyoruz. Türkiye’nin birçok yerinden gelen kadın yoldaşlarımızın desteğini görüyoruz ve teşekkür ediyoruz” dedi. 

Feminist Kadınlar Grubu adına ortak metni okuyan Betül Topkaya, “İstanbul’dan bir grup feminist olarak yıllarca kadın mücadelesinde beraber olduğumuz Gültan, Sebahat, Ayla ve cezaevinden çıkan arkadaşlarımızla buluşmak için Amed’e ziyaret planladığımız sırada Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alındığı ve Colemêrg’e kayyım atandığı haberini aldık. Colemêrg halkı sandığa gidip kendilerine hizmet verecek belediye eşbaşkanlarını seçeli henüz üç ay bile olmadı. Yani Kürt halkının kendi seçtikleri tarafından üç ay bile yönetilmelerini çok gördü devlet. Açık ki, bu ülkenin yasasına göre, biz İstanbul’da her türlü baskı ve hileyle bile olsa kendi belediye başkanımızı seçebiliriz, ama Colemêrgliler, Colemêrg’de kendi belediye eşbaşkanlarını seçemezler”  şeklinde konuştu.

‘Kepez olunca başka Hakkari olunca başka’

Topkaya, seçimlerde de binlerce askerin “taşımalı seçmen” olarak getirilmesiyle Hakkarililerin iradelerinin gasp edilmeye çalışıldığını hatırlattı. Topkaya, “O şehrin adı Antalya Kepez olunca tutuklanan belediye başkanının yerine yönetecek kişiyi belediye meclisi seçer, şehrin adı Colemêrg ve nüfusu Kürt olunca doğrudan vali atanır. Biz kadınlar, feministler bugün bu ikiyüzlülüğe ve kayyıma yüksek sesle hayır demek için buradayız. TJA’lı arkadaşlarımızın, Colemêrg halkının, Colemêrgli kadınların yanında, irade gaspının ve kayyım politikalarının karşısındayız” ifadelerini kullandı.

‘Kayyımlar nefessiz bırakıyor’

Kayyımın kadınların yaşam alanını daralttığını ifade eden Topkaya, şunları söyledi: “Çünkü öncelikle belediyeden kadınların adını, varlığını siliyor. Eşbaşkanlığı kriminalize ediyor. Belediyeyi halkın ve kadınların mekanı olmaktan çıkarıp güçlünün rant kapısı ve tahakküm aracına çeviriyor. Geriye ne kreş, ne kadın dayanışma merkezi, ne kadın pazarı, ne kooperatif, ne ortak mutfak, çamaşırhane gibi kadınların toplanacağı mekânlar kalıyor. Kayyımlar kadınların anadillerini hizmet mekanizmalarından siliyor, kadına yönelik şiddetle mücadele için kurulmuş kurumları işlemez hale getiriyor, kadınların özgürleşmesi için düşünülmüş yol ve güzergâhları yok ediyorlar. Kadın birimlerini ya kapatıyor, ya dalga geçer gibi erkek yönetici atıyor, AKP kadın kollarına devrediyor, evlendirme dairesi veya Kuran kursuna çeviriyorlar. Yani aynı Gültan Kışanak’ın dediği gibi kayyımlar kadınları nefessiz bırakıyor. Bunlar bilinçli seçimler. Kentin, mahallenin sokağın kadınların yaşam alanı olmasını engellemek için yapılıyor.”

‘Susmaya niyetimiz yok’

Kadın kazanımlarına yapılan saldırılara karşı direneceklerini söyleyen Topkaya, “Evin dışındaki varlığımızın, dilimizin, sorunlarımızın, taleplerimizin görünmez olduğu bir düzeni kurmaya, sürdürmeye, sağlamlaştırmaya yarıyor. Ama bizim buna susmaya hiç mi hiç niyetimiz yok. İstanbul’dan Colemêrg’e ses vermeden hiçbirimiz için özgürlük mümkün değil, biliyoruz. Hep birlikte kayyıma hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi