SUR AJANS- Diyarbakır’da Kobani Davası kararlarını protesto için Ceylan AVM önünde toplanan DEM Partililer açıklama yaptı.

Ceylanavm Aciklama Dem Kobane

Selahattin Demirtaş başta olmak üzere 18’i tutuklu 108 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın karar duruşmasında siyasetçilere ağır cezalar verilmesini protesto etmek için Diyarbakır’daki Ceylan AVM önünde toplanan kitle ablukaya alındı.

Grubun polis ablukasındaki bekleyişi sürüyor. Görüntü almaya çalışan basın mensupları ise kalkanlarla engellendi.

Daha sonra sürdürülen müzakereler sonucu kitlenin açıklama yapmasına izin verildi.

Dem Parti Abbas Sahin Diyarbakirceylanavm

Açıklamayı DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin yaptı.

Açıklamada Kobane Davası kararlarında Kürt siyasetçilere verilen cezaların hukuksuzluğuna vurgu yapıldı.

Kobane Davası’nda Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Kürt siyasetçilere verilen ağır cezalara tepki sürüyor.

DEM Parti, Diyarbakır, Adana ve İstanbul olmak üzere 3 ilde yarın toplanma kararı alırken, bugün de Diyarbakır Ceyla AVM önünde Kobane kararlarına ilişkin açıklama yapmak için toplanıldı.

Kobane Aciklama Ceylanavm Diyarbakir

'Kürtler ve devrimciler cezalandırılıyor'

“AKP-MHP yargısının kararını tanımıyoruz, direnerek kazanacağız!” başlıklı açıklama şöyle:

“Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor.

Dün Sincan’da AKP-MHP yargısı tarafından bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır. Sincan’da alınan kararla Selahattin Demirtaş’a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve diğer arkadaşlarımıza toplamda yüzlerce yılla varan hapis cezaları verilmiştir. İddianame nasıl Saray’da ve MHP Genel Merkezinde yazıldıysa, bu karar da aynı odaklar tarafından verilmiştir. Türkiye'de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Kobanê davasında bir hukuki darbe daha, bir siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir.

Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bu süreçte HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek isteniyor. Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki; halklarımız için o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.

Halk düşmanı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı olan ve Ortadoğu’ya büyük bir felaket yaymak isteyen IŞİD’in yanında olduklarını gösteren bir karar alınmıştır iktidar yargısı tarafından. Verilecek karar ya halklardan ve demokrasiden yana olanların yanında ya da IŞİD ve faşizmin yanında olunacağının göstergesiydi. Kobanê Kumpas Davasında mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir.

Şunu bir kez daha söylüyoruz; faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir.

Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir.

İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız!”

Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı Diyarbakır’da Burger King Şubesine saldırı anını anlattı

Ne olmuştu?

Diyarbakır Valiliği ise kentteki eylem ve etkinlikler için 4 gün yasaklama kararı almıştı.

DAİŞ’in Kobane’ye dönük saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde gelişen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 siyasetçi hakkında açılan davanın karar duruşmasında siyasetçilere ağır cezalar verildi.

Editör: Haber Merkezi