SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçimleri öncesi “Yerel demokrasi ile Özgür Kentlere” şiarıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir otelde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Sivil Toplum Örgütleri, Barış Anneleri, siyasi parti temsilcileri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Diyarbakır İl Eşbaşkanları Sultan Yaray ile Mehmet Şirin Gürbüz, DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanları Pınar Sakık Tekin ile Abbas Şahin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Serra Bucak ile Doğan Hatun katıldı.

‘Halkımızla birlikte kentimizi yöneteceğiz’

Toplantıda konuşan DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin “Tek amaçları Kürt halkının iradesini kırmaktı. Ancak tüm o saldırılarla Kürt halkının iradesini kıramadılar.   İrademizi kırmaya çalıştıkça biz daha da güçlendik. 2016’dan beri kayyımla yönetilen belediyelerimizi geri alacağız. Buna inanıyoruz çünkü güçlü bir paradigmamız ve güçlü bir duruşumuz var. Halkımızla birlikte kentimizi de beraber yöneteceğiz” diye belirtti.

‘Mecliste Kürtçe konuşulurken vekillerimizin mikrofonu kapatılıyor’

Umutlu olduklarını ve bu seçimde kazanacaklarına inandıklarını söyleyen DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, “Dilimizi, dinimizi yasakladılar ve daha düne kadar ‘Kürt yoktur’ dediler. Hâlâ mecliste Kürtçe konuşulurken vekillerimizin mikrofonu kapatılıyor” dedi.

Amed kayyımdan kurtulmak istiyor’

Kent bildirgesine Diyarbakır olarak uzak olmadıklarını vurgulayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, “Bu ilk toplantı bundan sonra 6 tane grup toplantısı gerçekleştirilecek kadın, engelliler, inanç ve özgürlük vb. 8 yıllık kayyımdan sonra Amed’de Kent sözleşmemizle kapsamlı yapısını ortaya çıkartacağız. Amed halkının kayyımlardan kurtulmak istediğini biliyoruz. Amed büyük bir kent, sorumluluğumuz ağır. 8 yıllık antidemokratik yönetimden kurtaracağız Amed’i, tekrar yaşanılası bir kent yapacağız. Gezdiğimiz her yer gözümüzde kalıyor, devasa eksiklerimiz var. Bunlarla birlikte mücadele etmeliyiz. Yerelden demokrasiye kenti tekrardan inşa etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dogan Hatun Serra Bucak

‘Halkımız 8 yıldır kendi dillerinde konsere bile gidemedi’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Doğan Hatun ise uyuşturucudan artık yalnızca gençlerin değil çocukların da etkilendiğine dikkat çekerek, “Onların da amacı biz yok etmek, halkımızı kirli sistemleriyle bitirmek istiyorlar. Amed kadim ve politik bir şehir, kimse bu şehirde aç kalmaz ama gel gör ki kentimiz ne hale geldi. Bundan önce sanatımız vardı. Halkımız 8 yıldır kendi dillerinde konsere bile gidemedi. Halkımızı uyandıralım, bu önemli bir konu. Asimilasyon politikası Amed’de büyük bir şekilde ilerliyor. Kayyım gelir gelmez önce dilimizi elimizden almaya başladı” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun

Editör: Haber Merkezi