Diyarbakır Otelciler Birliği (DOTED) Başkanı Veysi Kaya, sektörün sorunlarına çözüm bulmak için periyodik çalışmalara başlattıklarını ve kent turizmini hak ettikleri noktaya getirmek için çaba harcadıklarını söyledi.

Diyarbakır Otelciler Birliği Başkanlığı’na seçilen Veysi Kaya, sektörün sorunlarını aktarmak üzere basın toplantısı düzenledi.

Divan Otel’de yapılan toplantıya Diyarbakır Otelciler Birliği Başkanı Veysi Kaya ve kentteki birçok basın kuruluşu katıldı.

Toplantıda konuşan Kaya, “Bizler, Kim miyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bizler ortak sevdamız olan Diyarbakır'da 4,5 Milyar TL'lik Yatırım Bütçesi ile 34 Turizm İşletme Belgeli Otelde 2464 oda kapasiteli 4886 yatağa sahip işletmeler olarak pandemi şartlarına rağmen yıllık ortalama 1 milyon misafir ağırlayan Diyarbakır'ın sizden sonra en çok görünen yüzüyüz.”

Diyarbakır turizmini hak ettiği noktaya getirmek için…

Kaya, sektörel hedeflerine ilişki olarak da şunları dile getirdi: “Diyarbakır ilimizin turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesini sağlamak. Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği (DOTED) olarak, Diyarbakır ilimizin alt yapısı, Otel İşletmeleri, donanımları, nitelikli iş gücü ile iç ve dış pazarlarda turizm dinamiklerini sektörel açıdan hak ettiği zirveye ulaşabilmesi noktasında, bir süreden beridir çeşitli toplantılar ve istişareler yapmaktayız.”

Kaya: Çalışmalarımız periyodik olarak sürecek

Bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizmin, işsizliğin panzehiri olduğunu dile getiren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz genelinde de ticaretin canlanması hususunda da adeta katalizör görevi gören sektörlerin başında gelmektedir. Ortak aklı kullanarak, sorunlarımızı dile getirmek ve bu sorunlara kalıcı ve köklü çözümler üretebilmek maksadıyla, bugün burada toplanmış bulunmaktayız. DOTED Başkanı olarak ben ve bütün Diyarbakır sevdalısı arkadaşlarımız, göreve seçilir seçilmez, ilk olarak Mukaddes kentimizin turizm konusundaki ihtiyaçlarının tespiti yönünde bir dizi çalışma gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu üyeleri ile beraber, kentimizin iç ve dış turizmine nasıl katkı sağlarız, potansiyelimizi nasıl arttırırız diye çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı, ilerleyen günlerde periyodik şekilde devam ettireceğiz. Somut örnek vermek gerekirse, bazı kentlerle ilgili, karşılıklı uçak seferleri konusunda eksiklikler var, güzergâh konusunda belirlemeler yapıyoruz. Uçak seferlerinin artırılması konusunda taleplerimiz ve çalışmalarımız var. Aslında sektörel açıdan bölgede iyi bir noktada bulunmaktayız. Sorunları tek tek ele alıp hep birlikte çözümler üreteceğiz.”

DOTED turizm hedeflerinde kararlı

Diyarbakır Otelciler Derneği (DOTED) olarak, göreve yeni seçilen yönetim kurulu ve üyeleri ile sektörün bütün bileşenleriyle beraber turizmdeki hedeflerine ulaşabilme noktasında, ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerini belirten Kaya, basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

SUR AJANS