Mersin’in merkez Toroslar ilçesindeki Muhsin Yanpar İlkokulunda öğretmen olan Süleyman Yılmaz, bayrak töreni sonrası bir velinin saldırısına uğradı. Saldırıda burnu kırılan öğretmene destek olmak amacıyla Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim-Sen) Hürriyetçi Eğitim Sendikası, Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Mersin Şubeleri okul önünde basın açıklaması yaptı.

‘Saldırı eğitim camiasına yapılmıştır’

Yalan söyleyeni nasıl anlarsınız: FBI istihbaratçısı açıkladı! Yalan söyleyeni nasıl anlarsınız: FBI istihbaratçısı açıkladı!

Tüm sendikalar adına ortak basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, eğitimde şiddete karşı topyekün mücadele etmek adına bir araya geldiklerini söyledi. Yapılan saldırının yalnızca Süleyman Yılmaz özelinde değil, tüm eğitim camiasına yapıldığını belirten Sümbül, “Süleyman Yılmaz’a yönelen fiziki şiddet okul bahçesinde bulunan onlarca öğrencinin gözleri önünde gerçekleşmiş, öğrencilerimizde büyük bir endişe ve korku oluşturmuştur. Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Aslında bu saldırı bir öğretmene, bir eğitimciye yönelmiş gibi görünse de kamusal bir kurum olan Muhsin Yanpar İlkokuluna, okuldan da öte tüm eğitim camiasına yöneliktir” dedi.

Okullarda güvenlik sorunu

Eğitimde şiddetin her geçen gün arttığına ve okullarda güvenlik sorunu yaşandığına dikkat çeken Sümbül, şunları dile getirdi: “İş yerlerimizde bu ve benzeri üzücü bir olayla karşılaşmamak için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Öğretmenimiz Süleyman Yılmaz’a yapılan saldırı hepimize yapılmıştır şiarıyla birlikte hareket eden, mesleki dayanışma gösteren, güvenli okul-güvenli iş yeri talebini dile getiren tüm bileşenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor bu ve benzeri olayların son bulması dileğimizi yineliyoruz.”

Açıklamanın ardından sendika temsilcileri söz alarak, eğitimde şiddetin önüne geçilmesi için yasal uygulamaların yapılmasını talep etti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz