Türkiye’de ‘adalet’ arayışının sembol ismi haline gelen Emine Şenyaşar’a milletvekilli adaylığı için teklif götürüldü. 2018 seçimleri öncesi ailesinden 3 kişiyi kaybeden Ferit Şenyaşar, 2023 seçimleri öncesi ‘adalet’ haykırışını sürdüreceklerini söylüyor ve şöyle ekliyor “Umudumuz yani gelecek olan hükümet ve Cumhurbaşkanı’dır.”

(URFA) İbrahim Nacar/ÖZEL HABER

14 Haziran 2018’de AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşini ve 2 oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıda yaralanan Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı ‘Adalet Nöbeti’nin üzerinden 2 yıl geçti. 2018 seçimlerine 10 gün kala 3 aile bireyini kaybeden Şenyaşar ailesiyle 2023 seçimleri önce görüşmek için Urfa Adliyesi’ne doğru gidiyoruz.

2023 seçimleri için netleşen 14 Mayıs tarihi Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra seçim çalışmaları startı verildi. Şu sıralar siyasi partilere milletvekilli aday adaylığı başvurular yapılıyor. Bazı isimlere de siyasi partiler adaylık için teklif götürüyor. Bu isimlerden biri de Emine Şenyaşar.

Şenyaşar ailesi Urfa Adliyesi önünde başlattıkları ‘Adalet Nöbeti’ ile tanınıyor. Aile, 2018 seçimleri öncecisi AK Parti Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın Suruç'taki esnaf ziyaretleri sırasında dükkanda yaşanan tartışma Suruç Devlet Hastanesi’ne taşındı. Baba Esved Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ı hastanede uğradıkları saldırıda hayatını kaybetti. Yaşanan olayda Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız da hayatını kaybetti. Hastane saldırısı sonrası dosyaya gizlilik kararı getirildi ve 4 yıl sonra adım atıldı. Dosya kapsamında ilk gözaltı oldu.

Saldırının olduğu 14 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’de Genel Seçim süreci yaşanıyordu. Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan bu olay, seçim meydanlarına taşındı. Olayla ilgili o dönem açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " İbrahim arkadaşımız, bunlar gerçekten ailece teröre karşı mücadele veren yürekli bir aile. Bu olay, PKK ve HDP'nin, Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerini hala terk edemediklerinin en bariz örneğidir" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isim verdiği HDP’nin 2018’deki Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise bir mitingde, Erdoğan’ın partilerini olaya dahil etmesine karşı çıkarak yapılan açıklamanın seçimleri kazanmaya dönük olduğunu ifade etmişti ve şöyle eklemişti: “Bizi suçlayacak, bizi günah keçisi haline getirecek, milliyetçi heyecanlarla din sömürüsüyle oy kazanacak.”

Adil yargılama yolunu gözleyen Şenyaşar ailesi 9 Mart 2021 tarihinde Urfa Adliyesi’nin önünde ‘Adalet Nöbeti’ başlattığını duyurdu. Başlatılan ‘Adalet Nöbeti’nin üzerinden 728 gün geçti. İki yılı aşkın bir süredir eylemlerini sürdüren Şenyaşar ailesi yargılama gelinen süreci ve yaklaşan genel seçimlerden beklentilerini açıkladı.

“5 yıl geçiyor, hala adil bir yargılama yapılmamış”

"Adaleti sağlayacak olan adliye binalarıdır, bizde nöbetimizi burada tutuyoruz. Haklı bir davamız var, hem iş yerindeki saldırı hem de devlet hastanesindeki saldırı kameraların önünde meydana gelmiştir ve yüzlerce tanık var.  Ancak nöbetimiz iki yıl oluyor, olay üzerinden beş yıl geçiyor, hala adil bir yargılama yapılmamış, hala beş yıldır haksız hukuksuz bir şekilde bir kardeşimiz tek hücreli hücrede cezaevindedir”

ferit-senyasar

“Biz isterdik ki anneden özür dilesin ve helallik istesin”

“Dava ile ilgili azmettiren milletvekili Yıldız’dır, Cumhurbaşkanı’nın arkasına saklanmış, bundan dolayı yargı işlemiyor” diyen Ferit Şenyaşar, 2 yıllık adalet talebinin 2 ay sonra karşılık bulacağına ilişkin umutlarını şu sözlerle dile getiriyor:

Dilara Yıldız’ın failine ağırlaştırılmış müebbet Dilara Yıldız’ın failine ağırlaştırılmış müebbet

“Mevcut iktidardan bir beklentimiz yok. Katliamı yapan iktidar partisinin milletvekilidir. Biz isterdik ki kendi yaptığı hatasını düzeltsin, anneden özür dilesin ve helallik istesin. Ama bunu yapmadı. Bütün muhalefet partileri bu nöbetimizi takip ediyor ve bize söz vermişlerdir. İktidar olduklarında bu hukuksuz sürece son vereceklerini belirtmiştir. İki yıldır burada bekliyoruz, iki ay daha bekleyeceğiz.“

“Gelecek olan hükümetin adaleti sağlayacağına inanıyoruz”

5 yıl önce genel seçim arifesinde ve seçim çalışmaları sırasında yaşanan olaydan sonra Türkiye tekrar bir seçim sürecine girdi. Şenyaşar ailesi yaklaşan seçimlerden umutlu olduğunu belirtiyor. Ferit Şenyaşar, adaylığı açıklandıktan sonra Kılıçdaroğlu’nun 6 Mart’ta yaptığı konuşmadaki “Şanlıurfa’da evladı için nöbet tutan Emine Şenyaşar’a sarıldım. Emine hanım adaydır. Sadece bana oy vermeyeceksiniz” sözleri hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor.

“Şu an Cumhurbaşkanlığı’nın güçlü adayı Kemal Kılıçdaroğlu’dur, Oda yaptığı açıklama da benim adayım Emine Şenyaşar’dır demiştir. Biz onun samimiyetine inanıyoruz. Vicdanlı bir insan olduğuna inanıyoruz. Umudumuz şuan yeni gelecek olan hükümet ve Cumhurbaşkanı’dır. Gelecek olan hükümetin adaleti sağlayacağına olan inancımız tazeliğini koruyor”

Şenyşar ailesine milletvekilliği adaylığı için teklif

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala adaylık trafiği de hız kazanmış durumda. Adalet arayışında sembol olan isimlerin meclise girmesi ise kamuoyunda olumlu ve olumsuz tepkilere neden oluyor.

Türkan Elçi’nin CHP’den adaylığı gündemde geniş yer aldığında yapılan yorumların altında Şenyaşar ailesinin de ismi sıkça telaffuz ediliyordu. Edindiğimiz bilgilere göre Şenyaşar ailesine milletvekilliği adaylığı için teklif gelmiş. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) aileye ulaşarak Emine Şenyaşar’ı milletvekili adayı olarak göstermek istiyor. Konu ile ilgili olarak DEVA Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz’ü arıyoruz. Tüysüz, teklifin değerlendirme aşamasında olduğunu ifade ediyor. Edindiğimiz ilk izlenimlere göre de Şenyaşar ailesinin bu teklife sıcak bakmadığı yönünde.