Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Fabrika Mahallesi'nde bulunan 831'inci sokaktaki 20 ev ve arazi için 2021 yılında "Kamulaştırma ve yıkım" kararı verdi. Mahalle sakinleri ise buna karşı hukuk mücadelesi başlattı. Mahalle sakinleri karara karşı Diyarbakır 2'inci İdare Mahkemesi'ne iptal davası açtı. Dava mahkeme tarafından reddedilirken, aileler Antep Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Yıkıma gelen zabıtaya mahalle sakinlerinden tepki

Hevsel’de gastronomi şenliği Hevsel’de gastronomi şenliği

Dava süreci sonlanmadan, ev sahiplerinin arazileri için 40 ila 260 bin TL arasında fiyat belirlendi. Mahalleli ise belirlenen fiyatın düşük olduğunu belirterek tepki gösterdi. Yıkım için mahalleye gelen zabıtalara ise yurttaşlar tepki gösterdi.

Yurttaşlar, yıkım için mahalleye gelen kayyım yönetimindeki Yenişehir Belediyesi zabıta ekiplerinin sokağa girmesine izin vermedi. Mahalleliler, zabıtaları taşlarla mahalleden uzaklaştırdı.

Gösterilen tepkiler üzerine polis, mahalle sakinleri ile müzakere görüşmesi talep etti. Görüşmeler sonucunda yıkımın yapılmayacağı bilgisi verildi. Aktarılan bilgilere göre, mahkeme karar verene kadar belediye ekipleri tarafından herhangi bir yıkım girişimi olmayacak.

Bunun üzerine mahalle sakinlerinin başlattığı nöbet eylemi sonlandırıldı.