Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Diyarbakır 2 Nolu Şube, kayyım idaresindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama Birimi’nde mevsimlik işçi statüsünde görünen 165 kişiyi işten çıkaracağına dair iddialara ilişkin basın açıklaması yaptı. Bağlar’da (Bağlar) bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama Birimi önündeki açıklamaya, işçiler, sendika temsilcileri ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz katıldı. Açıklamada, “Mevsimlik işçiler köle değildir” pankartı açıldı.

‘165 işçi işten çıkarılmak isteniyor’

Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda

Açıklama yapan Genel-İş 2 Nolu Şube Başkanı Becet Barut, sefalet ücreti haline gelen asgari ücret tartışmalarının yanı sıra işçilerin antidemokratik uygulamalarla karşı karşıya olduklarını söyledi. İşçilere yönelik ayrımcılığın son bulmadığını dile getiren Barut, “Son olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışan ve ilaçlama işi yapan 165 işçinin işten çıkarılmak istenmesi, bu garabette geldiğimiz son noktadır. Sürekli işçi statüsüne geçirilmesi gereken kamu hizmeti üreten bu işçilerin, zaten ağır ekonomik koşullarda geçim sıkıntısıyla boğuşurken, üstüne bir de işten çıkarılmaya çalışılması vicdani değildir ve asla kabul edilmez. Sürekli işçi statüsünde olmayan ‘mevsimlik işçi’ olarak çalıştırılan bu işçilerin, değil işten çıkarılması haklarının korunarak, öncelikle sürekli işçi statüsüne alınması ve kadrolu hale getirilmesi talebimizdir” dedi.

‘Yanlıştan dönün’

Belediyeyi yanlıştan dönmeye çağıran Barut, “165 işçiyi işten çıkarmak, aileleriyle birlikte yaklaşık 600 kişiyi mağdur etmektir. Bu durumdan hem hükümet hem de belediye işverenleri sorumludur. İçinde bulunduğumuz sosyal, ekonomik ve siyasal kriz koşullarında üyelerimizin ekonomik, sosyal ve demokratik haklarını savunuyor, bu haklar için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha yineliyoruz” diye belirtti.

Kaynak: MA