Van'da havalar soğudu, nezle ve grip gibi hastalıklarda artış başladı. Hastanelerin acil servislerinde yoğunluk dikkat çekerken, aktarcılarda da yoğun mesajı başladı. Hastalığa yakalanan yurttaşlar, organik kış çayları almak için aktarcılarda soluğu alıyor. En çok tercih edilen ise, kilosu 600 TL'ye çıkan ıhlamur.

Sağlık çalışanlarına mobbing Sağlık çalışanlarına mobbing

Ihlamura zam

Yoğun bir ay geçirdiklerini belirten baharatçı Ferhat Işık, “Bu ay hastalıklar çok fazla arttı. Halk bu mevsimde hastalıklardan korunmak için tarçın, ıhlamur, kuşburnu, adaçayı ve papatya çayı gibi bitkiler alıyor. Geçen yıla oranla bu yıl fiyatlarda yüzde 20 artış oldu. Kış çaylarının genel ortalaması 240-300 TL arasında seyrediyor. Ama ıhlamur çok yüksek fiyata satılıyor. Geçen yıl 220 TL olan fiyat şuan 600 TL civarında satılıyor. Kuşburnu 60, zencefil 220 TL’den satılıyor" diye konuştu.

Yeni zamlar kapıda

Van’da 30 yıldır aktarcılık yapan Abdulgani Kaya ise, kış aylarında en fazla sattığı ürünün catir (dağ kekiği) olduğunu söyledi. Tarçın, karanfil, zencefil, havlıcan ve karabibere de ilginin yoğun olduğunu aktaran Kaya, "Eskiden evlerimizdeki sobaların üzerinde sürekli bu bitkilerin çayları kaynardı. İnsanlar bu kadar fazla grip ve nezle de olmazdı. Ama şimdi kalorifer kullanımı yoğunlaşınca bununla birlikte hastalıklar da çoğaldı. Özellikle bu ay yaşanan hava değişimlerinden dolayı insanlar sürekli bize geliyor. Halkın alım gücü düştüğü için az az alıyorlar. Çünkü geçen yıla oranla fiyatlar arasında yüzde 20-30 arasında fark var. Yeni asgari ücretle birlikte yıl itibariyle ürünlere yeni zamlar olacak" diye kaydetti. 

Kış hastalıklarına karşı bitki çaylarını tavsiye eden Kaya, “Kış çayının içinde 23 çeşit bitki mevcut. Yine ıhlamur, gülhatmi, karabiber ve diğer bitkilerden çay yaparak içerlerse, hastalıklardan korunurlar” dedi.

Kaynak: MA