Sur Ajans/ÖZEL HABER

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine Bağlı Bağcılar Mahallesi’nde bulunan Göletli Park’taki kafeler, iddialara göre son 4 yılda tadilat geçirdi. Sene başından beri konuyu gündemine alan Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Doktor Zeki Kanay, Göletli Park’taki kafelerde yapılan tadilatların kimin bilgisi dahilinde yapıldığını ilişkin verdiği dilekçelerine şuana kadar herhangi bir yanıt alabilmiş değil.

Kanay, kafelerin tadilatına dair 7 Haziran 2023 tarihinde belediyenin bünyesindeki Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne, 8 Haziran 2023 tarihinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ve 7 Temmuz 2023 tarihinde Bağlar Belediyesi Başkanlığı’na birer dilekçe verdi.

Bağlar Belediyesi'ne verdiği dilekçesinde, “Bilindiği kadarıyla Göletli Park’ta 3 adet kafe bulunmaktadır. Son yıllarda bu kafelerde bazı tadilatların yapıldığı tespit edilmiştir” ifadesini kullanan Kanay, şu soruları sıraladı:

“Bu 3 kafenin 2018 yılındaki kapalı alanları ve yükseklikleri ne kadardı?

2023 yılı itibari ile söz konusu bu kafelerin kapalı alanları ve yükseklikleri ne kadardır?

Yapılan bu tadilat hangi yasa ve yönetmeliklere göre yapılmıştır?”

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü: Kafelere ait bilgiler ilgimizin dışında

Bağlar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Kanay’ın bilgi talepli dilekçesini, “Göletli Parkta bulunan kafelere ait bilgilerin birimizle ilgisi olmadığı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne sorulması gerektiği” ifadeleriyle cevaplayarak topu Bağlar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne attı.

İntihar olarak kayıtlara geçen olayın cinayet olduğu tespit edildi İntihar olarak kayıtlara geçen olayın cinayet olduğu tespit edildi

Park ve Bahçeler Müdürlüğü: Parklardaki kafeler görev tanımımızın dışındadır

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün topu attığı Bağlar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü de Kanay’ın ilgili dilekçesini benzer şu ifadelerle yanıtladı:

“Müdürlüğümüzün, 2019 yılında parklardaki kafelerin kapalı alan ve yüksekliği ile ilgili bir çalışması olmamıştır; bu görev tanımımız dışındadır. 2023 yılı için ise bahsi geçen kafelerle ilgili müdürlüğümüz tarafında herhangi bir tadilat izni verilmemiş olup, yükseklikleri ile ilgili verilere sahip değildir. Belediyemize ait taşınmazların müdürlüğümüz sorumluluğunda olmadığı hususunu bilgilerinize rica ederim”

Verdiği tüm dilekçeleri benzer yöntemlerle cevapsız bırakılan Kanay, konunun peşini bırakmadı ve bir kez daha Belediye Meclisinde dile getirince bu kez de YSK’nin atadığı Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun kendisine “Dilekçeyi bizzat bana yaz. Ben cevaplayacağım” dediğini aktarıyor ve yazdığı o dilekçenin de yine Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne yönlendirildiğini belirtiyor.

‘Rantsal bir durum söz konusu’

Aylardır yanıt alamadığı dilekçelerine dair gazetemize açıklamalarda bulunan Kanay, Göletli Park’taki kafelerin, tadilatla kafelerin alanlarının genişletildiğini ve yüksekliklerinin de artırıldığını söylüyor.

“İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yazdım. Dediler ki Park ve Bahçeler Müdürlüğü ilgileniyor. Onlara da yazdım, onlar da yok ‘bizi ilgilendirmiyor’ dedi. Bunu Belediye Meclisi’nde yine dile getirdim. Hüseyin Beyoğlu, ‘bizzat bana yazın, ben cevap vereceğim’ dedi. Bu kez de bizzat Bağlar Belediyesi Başkanlığı’na yazdım. Ama kendisi cevap vermedi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü yine ‘bizi ilgilendirmiyor’ diyerek Emlak İstimlak yönlendirdiler. Emlak istimlaki aradım ‘Biz kiraya veriyoruz. Tadilatla ilgili bizim bir yetkimiz bulunmuyor’ dediler. Sonra Belediye Başkan yardımcılarıyla konuştum. Onlar da bilmiyor. Sanki sudan çıkmış balık gibi. Yani bu anlam veremediğimiz bir olay. Rantsal bir durum söz konusu, başka bir anlam veremiyorum.

‘Bu kurumsallıktan uzak bir davranıştır’

3 yazıma 4 ayı aşkındır tatminkar bir cevap alamadım, herkes birbirine paslıyor. Sözde bana cevap verecek bir belediye başkan yardımcısı var. Sürekli hatırlatmama rağmen o da 2 aydır suskun. Dilekçe hakkı denen bir hak vardı ve 15 gün içinde cevaplandırılması gerekiyor. Bu kurumsallıktan uzak bir davranıştır. Belediye resmi bir kurumdur, meclis üyelerine ve halka karşı sorumlulukları var. Artık bu durumu kamuoyunun bilmesini istiyorum.”

‘Tadilat projeleri kime verildi?’

Bağlar Belediyesi’nin önünde bugün bir kez daha ilgili dilekçelerine kaçamak yanıtların verildiğini belirten Kanay, “Yetkililere sesleniyorum. İlçemizde olan her şey hakkında şeffaf ve dürüst bilgiyi paylaşmaları gerekiyor. Biz halkın temsilcisiyiz. Bunu dile getirmekle yükümlüyüz. Çünkü, kurumsal yapıda yapılan her şeyin hesabı verilmesi gerekiyor” diyor ve ısrarına ilişkin sorularını ve gerekçesini şu sözlerle dile getiriyor:

“Bu tadilat projeleri kime verildi? Kim yaptı? Hiç kimse üstlenmiyor. Ya birileri kendi kafasına göre iş çeviriyor. Ya da belediyenin içinde bazı klikler var ve kurumsal yapının dışında işler yapıyorlar o yüzden kimsenin haberi olmuyor. Bunun biran önce açığa kavuşması lazım. Bunun takipçisi olacağım.

‘Diğer parklarda da usule uygun olmayan durumlar söz konusu’

Parklar genel halkın hizmetine sunulan yeşil alanlardır. Gittikçe betonlaşan şehirlerde yaşıyoruz. Yani nefes alabileceğimiz yeşil alanların olması gerekiyor ve bu alanlar olabildiğince genişletilmesi lazım. Ancak bunlar eğer yeşil alanı işgal ediyorsa bu halkın alanına bir tacizdir ve bunu sorgulamamız gerekiyor. Olayın mahiyetini tüm yönleriyle yetkililerin açıklaması lazım.

Diğer parklarda da usule uygun olmayan durumlar söz konusu. Onları da takip ediyoruz. İleriki dönemlerde bununla ilgili raporumu da hazırlamış olacağım.”