İngiltere merkezli YouGov araştırma şirketi erkeklerin idrarını yapma şekline dair yaptığı anketin sonucunu geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştı. Ankette, erkeklerin çoğunluğunun ayakta idrarını yaptığı sonucu ortaya çıkmıştı. Dr. Collins ise bu yönetimin yanlış olduğunu değerlendirdi.

Araştırmayı referans alan Indy100, YouGov’un erkeklerin idrarını ayakta yapmanın dezavantajlarını irdeledi.

İngiltere’de Alexandra Hastanesi’nden ürolog Dr. Gerald Collins, oturarak idrarı yapmanın erkekler için en doğru yöntem olduğunu söyledi. Collins, oturmanın daha hijyenik olduğunu belirtilirken idrar yolu için de daha sağlıklı olduğunu vurguladı.

Collins, oturarak idrar yapıldığında omurga ve pelvis kaslarının rahatladığını, idrar yapmanın kolaylaştığını söyledi.

Araştırmalar, prostat rahatsızlığı riskinin arttığı ileri yaşlarda özellikle oturarak idrar yapmanın erkekler için önemli olduğunu gösterdi.

YuoGov'un 13 ülkede gerçekleştirdiği araştırmada, idrar yapma sırasında oturanlar ile oturmayanlar arasında keskin bir uçurum olduğu ortaya çıkmıştı.   

Ayakta idar yapma Almanya'da mahkemeye taşınmıştı

2015 yılının ocak ayında Almanya’da bir ev sahibi ayakta idrar yapan kiracısı hakkında dava açmıştı. Dünya gündemine giren bu davada ev sahibi yere sıçrayan idrar nedeniyle mermer zeminin hasar gördüğünü belirterek 1900 Euro tazminat istemişti. Ancak mahkeme, kiracının ayakta işemesinin kültürel normlara aykırı olmadığına hükmederek, kiracının ayakta işemeye hakkı olduğuna karar vermişti.