SUR AJANS- İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Şişhane Meydanı’nda Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösterdi.

75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz 75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz

Burada yapılan açıklamada “Halkın seçilmişlerini tanımayanları biz de tanımıyoruz” diyerek irade gaspına karşı Kürt illerinde başlatılan adalet nöbeti eylemini İstanbul’da da başlattıklarını duyurdu.

Kayyim Protestosu Istanbul

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin “Hakkari için İstanbul ayakta” şiarıyla Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı açıklamada, alana giriş yapanlar “Kayyım defol” tişörtleri giyerek, “Hakkari için İstanbul ayakta” pankartı açtı. Kitle sık sık “Kayyımlar gidecek, biz kalacağız”, “Hakkari bizimdir, belediye bizimdir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

Kayyim Istanbul Protesto Sishane

‘Darbeye karşı direniyoruz’

İlk sözü alan DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, darbeye karşı yan yana gelme zamanı olduğunu vurgulayarak “Alanlardayız, sokaklardayız, darbeye karşı direniyoruz” dedi.

Ardından 1 Mayıs Platformu üyesi Berkay Ustabaşı, söz alarak, “Taksim’den Hakkari’ye, Hakkari’den Taksim’e, direniş faşizmi dize getirecek” diye konuştu.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı ise KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosu okudu.

‘Kürt halkının iradesi bir kez daha gasp edildi’

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanarak Kürt halkının demokratik iradesinin bir kez daha gasp edildiğini, mafya bağlantılarının yargı ve emniyet üzerinden ortaya döküldüğünü, MHP’nin merkezine kadar uzanan cinayetin saklanamadığını, her tür kirli, karanlık ilişkiler üzerine kurulu tek adam iktidarının, desteğini yitiren iktidarını ayakta tutmak için Kürt illerindeki Belediyelere Kayyım atamak dahil her yola başvurduğunu belirten Tosu, açıklamanın devamında şunlara yer verdi:

“Tek adam iktidarı, sandıkta kaybettiği kentlerde, sahip olduğu devlet imkanlarını hukuksuzca kullanarak irade gaspı yoluna gitme tutumunu Van’da hayata geçirmeyi başaramayınca, bu kez Hakkâri Belediyesi’ne kayyum atayarak hukuksuzlukta sınır tanımıyor. Önce tek başına iktidar olma gücünü, ardından da birinci parti konumunu yitiren tek adam, tek partinin kayyım kararı sadece Hakkâri halkının değil, tüm Türkiye halklarının iradesine yönelik bir saldırıdır.

‘Halk iradesini tanımıyor’

Hakkari halkının iradesi ile seçilen eş belediye başkanı Mehmet Sıddık Akış’ı 10 yıldan beri süren bir dava gerekçe gösterilerek, gözaltına alınması ve akabinde kayyım atanması, ardından jet hızıyla 10 yıllık davanın savunma avukatlarını bile mahkemeye almadan 19 yıl 6 ay cezayla kayyımlarına gerekçe yaratmaya çalışmaları davanın da mahkemenin de siyasi bir tercih olduğunu göstermektedir. 31 Mart yerel seçimlerinde AKP-MHP/Cumhur ittifakı ağır bir yenilgi almış, ezilen tüm emekçi halklarımız bu iktidara “artık yeter!” demiştir. Bu yenilgiden ders almayan iktidar, şiddet ve baskıyla, Anayasa Mahkemesi, AİHM kararlarına uymayan hukuksuzluklarıyla iktidarını sürdürmeye devam ediyor. Halk iradesini tanımıyor. Seçilmişleri usulsüzce görevden alıp kayyım atayarak yerel yönetimleri rantçı, hırsız atanmışlarıyla yöneterek halkların 31 Mart iradesini tanımadığını açıkça ilan ediyorlar. Halkın oylarıyla seçilmiş belediye eş başkanı yerine kayyım atamak, seçme ve seçilme hakkının temel bir yurttaşlık hakkı olmaktan çıkarıldığının açıkça ilanıdır.

‘Halkın seçilmişlerini tanımayanları tanımıyoruz’

2016 yılında OHAL ilanından bu yana bu ülkede ayrımcı, kutuplaştırıcı, seçmen ve yurttaş iradesinin gaspına dayalı, hukukun üstünlüğü ilkesine, insan hakları ve demokratik değerlere tümüyle aykırı bir yerel yönetim rejimi hüküm sürmektedir. 2016 yılında ilan edilen OHAL’den bu yana kayyum atamaları, birkaç münferit örnek haricinde, tümüyle Kürt halkının yaşadığı il ve ilçelerde cereyan etmiştir. Önce Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine, sonra Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), şimdi ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yönetiminde bulunan belediyeler iktidarın kayyım politikaları ile gasp ediliyor. Halkların seçilmişlerini tanımayanları biz de tanımıyoruz.

‘Kayyım hükümsüzdür’

Kendi iktidarını pekiştirmek için birçok kez değiştirdiği Anayasayı kendisi ihlal eden iktidar, tüm bunlara rağmen ‘yeni anayasa’ için destek isteyebilecek kadar da aymazdır! Darbecilere şapka çıkaracak uygulamalara imza atan tek adam iktidarının Hakkâri’de atadığı kayyum halklar nezdinde hükümsüzdür. Her fırsatta hukuku katleden ve halk iradesini gasbeden tek adam iktidarına karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Hukuku yok sayan tek adam iktidarına Hakkari belediye meclisinden hukuk dersi vermiştir. Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın hukuksuz bir biçimde  görevden uzaklaştırılmasının ardından belediye meclisi 7 Haziran Cuma günü toplanarak yapılan oylama sonucunda eşbaşkan Viyan Tekçe’nin belediye başkanvekili olarak seçmiştir. Bizler İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi güçleri olarak Hakkari belediye meclis üyelerinin almış olduğu bu kararın arkasındayız, Hakkari halkının, iradesine sahip çıkıyor, birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

‘Saraya karşı birleşmeye çağırıyoruz!’

Verdikleri hukuksuz kararlar geri alınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Hukukun ayaklar altına alındığı, halkların en demokratik hakkının tek adamın kararı ile yok sayıldığı, işçilerin açlıkla terbiye edilmeye çalışıldığı, emeklilerin ölüme mahkum edildiği, kadınların sokak ortasında katledildiği, yoksul çocuklarının cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığı, dilimizin yok sayıldığı bir ülkede hiç birimizin yarını olmayacak bu karanlığa karşı ses olmak için Saraya karşı birleşmeye çağırıyoruz. Öğrencisiyle işçisiyle, köylüsü emeklisiyle, kadını genciyle, Kürdü Türküyle, Çerkezi, Lazı, Alevisi, Sünnisiyle tüm ezilenler olarak haklarımız için, Laiklik, Bağımsızlık, Barış ve Demokrasi için Saraya karşı halkların mücadele cephesini kurmaya çağırıyoruz. Bu çağrı sana, bana, ona, bize, hepimize!”

Açıklama sonrası İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri Şişhane Meydanı’nda oturarak irade gaspına karşı Kürt illerinde başlatılan adalet nöbeti eylemini İstanbul’da da başlattıklarını duyurdu. Eylemin her akşam saat 19.00’da Şişhane Meydanı’nda devam edeceği belirtildi.

Editör: Haber Merkezi