Kayyım idaresindeki Kayapınar Belediyesi’ndeki yolsuzluklara dair müfettiş görevlendirildi.

İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı

Kayyım Arif Karaman yönetimindeki Kayapınar Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği asfalt ve mucur ihalesinde “yolsuzluk” yapıldığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Belediyeye gelen mülkiye başmüfettişi asfalt ve mucur ihalesinin tüm evraklarını incelemeye aldı. Müfettişin yapacağı çalışmaların ardından durumu raporlaştırıp, İçişleri Bakanlığı’na sunması bekleniyor.

Öte yandan mülkiye başmüfettişi, bir kişinin belediye başkanvekili hakkındaki şikâyetlerini de mercek altına aldı.

Diyarbakır’da kayyım yönetimindeki Kayapınar Belediyesi’nde yol yapım malzemesi olarak kullanılan mıcır ihalesinde 20 milyon TL vurgun yapıldığı basına yansıdı. Basına yansıyan bilgilere göre, Kayapınar Belediyesi kayyımı ve Kaymakamı Arif Karaman’ın göreve gelmesinin hemen ardından Fen İşleri Müdürü yaptığı ve Trabzon’dan ithal ettiği hemşerisi Anıl Alper’in de içinde olduğu belediye çalışanı bir ekip, asfalt ve satı kaplama malzemesi olarak kullanılan mıcır ihalesinde 20 milyon TL’lik vurgun yaptı.

Yolsuzluktan küçük bir pay alan 3 işçiye fatura çıkartmaya çalışan kayyım Arif Karaman, yolsuzluk iddialarının artık saklanamayacak düzeye gelmesinin ardından Trabzon’dan getirerek Fen İşleri Müdürü yaptığı hemşerisi Anıl Alper’i görevden aldı, yerine Başkan Yardımcısı Cihad Kayhan getirildi.

HDP’li eşbaşkanlarının 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 66,35’lik oy oranıyla seçildiği Peyas Belediyesi’ne, 22 Ekim 2019’da Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç kayyım olarak atandı. 5 Nisan 2022’de görev yeri değiştirilen kayyım Koç da, ilk kayyum döneminde belediyeye ait taşınmazları bir bir devretti. Koç, 5 Nisan’da İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınarak, Giresun’un Bulancak İlçesine atanmasına rağmen tamamı AKP’lilerin referansı ve kontenjanıyla 45 kişinin işe alınmalarını onayladı. (MA)