Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Ukkaşe KYK kız ve erkek öğrenci yurtları, öğrenciler yurtta kalmamalarına rağmen iki aylık yurt ücreti istendi. Öğrenciler, ücretin ödenmemesi durumunda kayıtlarının silinmesi ile tehdit edildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremde etkilenen kentlerden Gaziantep olmuştu. Gaziantep’in Islahiye ilçesinde bulunan Ukkaşe Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalmamalarına rağmen öğrencilerden iki aylık yurt ücreti istendi.

Bir binada iki okul Bir binada iki okul

Yeni eğitim ve öğretim yılı başında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararı ile depremden etkilenen kentlerde teorik programlarda uzaktan eğitim kararı üniversite senatolarına bırakıldı. Gaziantep Üniversitesi senatosu kararı ile İslahiye Meslek Yüksekokulu’nda uzaktan eğitime geçti. Karar ile birlikte Ukkaşe KYK Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler, ilçeye dönmedi. Deprem sonrası herhangi bir hasar almayan ve şuan kimsenin konaklamadığı yurtta kayıtlı olan öğrencilerden Ekim ve Kasım ayı yurt ücretleri olan toplamda 690 TL yatırılması talep edildi.

KYK Gazinantep Bölge Müdürlüğü tarafından telefon ile aranan öğrenciler, yurt ücretlerini ödememeleri halinde kayıtlarının silinmesi ile tehdit edildi. Yurda bu yıl kayıt yapan ve bir gün dahi konaklamayan öğrencilerden H.Ö., ücret talebine tepki gösterdi.

Söz konusu arama sonrasında yurdun müdürü ile iletişime geçtiklerini belirten H.Ö., “Yurtta kalmamamıza rağmen neden ödeme yapıyoruz dedim? Müdür ‘biz ile alakalı değil. KYK Gaziantep Bölge Müdürlüğü istiyor’ dedi. Ücretin geri iade edilip edilmeyeceği ile ilgili bir bilgi vermedi” diye konuştu. Kayıt ücreti adı altında yaklaşık bin TL ödediğini belirten H.Ö., “Kalmadığımız için ücret ödemeyiz diye düşünüyorduk. Ne zamana kadar böyle devam edeceğini dahi bilmiyoruz. Bütün öğrencileri tek tek arayıp ücreti yatırmalarını istiyorlar. Maddi durumu iyi olmayan öğrenciler var. Yurtta kalınmadığı halde yurt ücreti talep edilmemeli” şeklinde konuştu.